Ku ka lindur Erling Haaland dhe pse nuk luan për Anglinë?

schedule18:19 - 28 Mars, 2023

schedule 18:19 - 28 Mars, 2023

GOAL hedh një vështrim mbi origjinën e Erling Haaland, futbollisti më i mirë i momentit në botë.

Erling Haaland konsiderohet tashmë një nga lojtarët më të mirë të gjeneratës së tij, falë golave të shumtë me Borussia Dortmund, Manchester City dhe me Norvegjinë.

Ai ka ndjekur hapat e babait të tij si për klubin ashtu edhe për kombëtaren, por ka pasur shumë diskutime rreth mundësisë që ai mund të kishte luajtur për Anglinë.

GOAL hedh një vështrim se ku lindi Haaland dhe pse ai luajti për Norvegjinë në vend të Anglisë.

Ku lindi Erling Haaland?

Haaland ka lindur më 21 korrik 2000 në Leeds, një qytet në West Yorkshire në veri të Anglisë.

Babai i tij, Alfie Haaland, kishte luajtur për Leeds United në atë kohë dhe familja Haaland mbeti në Angli edhe për tre vjet të tjera pasi Alfie luajti për Manchester City midis 2000 dhe 2003 përpara se të zhvendosej në Bryne në Norvegji, ku Erling u rrit më pas.

A mund të kishte luajtur Erling Haaland për Anglinë?

Meqenëse ai lindi në Angli dhe jetoi atje për vitet e tij të hershme, Haaland do të kishte të drejtën e nënshtetësisë britanike dhe kështu potencialisht do të kishte të drejtë të luante për ekipin kombëtar të Anglisë, nëse ai nuk do t’i ishte angazhuar Norvegjisë që në moshë kaq të re.

Pse Erling Haaland nuk luajti për Anglinë?

Në një intervistë për GOAL, Haaland shpjegoi se ai bëri zgjedhjen për të luajtur për Norvegjinë sepse ishte “natyrale” për të.

“Kam jetuar këtu [Angli] për tre vjet e gjysmë deri në katër vjet dhe kam jetuar në Norvegji për një kohë kaq të gjatë, kështu që atëherë ishte e natyrshme që unë të zgjidhja Norvegjinë”, tha Haaland për Box to Box.

“Asnjëherë nuk e dini se si do të ishte nëse babai im do të luante më gjatë në Angli apo çfarëdo tjetër. Ndoshta do të isha anglez, nuk e di. Por po, unë jam norvegjez dhe jam krenar për këtë”.

A mund të luajë Erling Haaland për Anglinë në të ardhmen?

Jo, Haaland nuk do të ishte në gjendje të luante për Anglinë, ose në të vërtetë ndonjë komb tjetër me të cilin ai ka lidhje. Kjo është për shkak të rregullave ndërkombëtare të përshtatshmërisë së FIFA-s.

Haaland u kualifikua për të përfaqësuar Anglinë me arsyetimin se ai është një shtetas britanik i lindur në Angli, por në kohën kur ishte 21 vjeç ai kishte luajtur pothuajse 20 ndeshje ndërkombëtarë për Norvegjinë.

Norvegjezi bëri debutimin e tij të plotë me kombëtaren më 5 shtator 2019.

Ndërsa ai mund të ketë një pasaportë britanike dhe ka lidhje historike me Anglinë, ai kurrë nuk do të përfaqësojë Tre Luanët. /G.D abcnews.al/

Burimi: GOAL