Ku janë përqendruar forcat pushtuese? Publikohet harta që i nxjerr rusët zbuluar

schedule12:52 - 12 Maj, 2022

schedule 12:52 - 12 Maj, 2022

Edhe pse Rusia nuk ka pushtuar qytetet e mëdha, forcat ruse kanë marrë në kontroll qytetet e vogla ukrainase . Përparimet e forcave ruse kanë qenë shpesh të mundimshme dhe të kushtueshme.

Në disa zona, forcat ukrainase kanë zmbrapsur forcat pushtuese dhe kanë ndërprerë  linjat e furnizimit.

Së fundmi është publikuar një hartë në të cilën shihet lëvizja e trupave rusë.

Telefonat e ushtarëve ukrainas janë të lidhur me rrjetin e internetit rus në Ukrainë, duke treguar përafërisht se ku janë përqëndruar trupat rusë.

/abcnews.al