Kryeministri Kurti: Pazaret dhe marrëveshja me Serbinë shkak për rrëzimin e qeverisë, jo shkarkimi i ministrit Veliut

15:24 | 25/03/202015:240

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në seancën e kësaj të mërkure është shprehur se shkarkimi i ministrit Agim Veliu nuk është shkak për rrëzimin e Qeverisë, sipas tij shkak për këtë është marrëveshja e gatshme me Serbinë që nuk po e mbështetë.

kreu i qeverisë së Kosovës ka deklaruar se këto pazare presidenciale janë të dëmshme dhe të rrezikshme dhe se nuk mund ta kenë atë si bashkëpunëtor dhe mbështetës.

Gjithashtu në fjalën e tij në seancën plenare Kurti ka dhjënë detaje dhe në lidhje me atë që është diskutuar në takimin e tij me presidentin e vendit Hashim Thaçi.

Sipas tij, motori i kësaj pune është të s’postohet ai, të shpallet gjendja e jashtëzakonshme dhe të realizohet pazari i marrëveshjes së gatshme.

“Me mua kryeministër me këtë qeveri nuk shpallet gjendja e jashtëzakonshme pa u krijuar, dhe nuk ka marrëveshje as në shpi të bardhë as të gjelbër e as të kuqe për shkëmbim territorial me Serbinë. Motori i nxitimit të shkarkimit të kësaj qeverie ka të bëj me marrëveshje të gatshme për shkëmbimin e territoreve me Serbinë. Pazari presidencial e kërkon rrëzimin e qeverisë”, ka thënë Kurti./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono