Kremlini akuzon Uashingtonin për përshkallëzimin e tensioneve në Ukrainë

schedule12:14 - 25 Janar, 2022

schedule 12:14 - 25 Janar, 2022

Kremlini ka akuzuar Uashingtonin për përshkallëzimin e tensioneve në Ukrainë, duke theksuar se vendimi i Uashingtonit për të vendosur trupat amerikane në Europë nëse do të ishte e nevojshme ka përshkallëzuar tensionet në vend.

NATO njoftoi dje se do të vendoste trupa dhe po forconte Europën Lindore me anije luftarake dhe avionë shtesë, një lëvizje që Moska e përshkruan si një “histeri” perëndimore në përgjigje të vendosjes së trupave ruse në kufi me Ukrainën.

/abcnews.al