Kosova e Shqipëria në përplasje për talentet

schedule12:46 - 26 Mars, 2018

schedule 12:46 - 26 Mars, 2018

Konflikt i ri mes Shqipërisë dhe Kosovës për talentet e futbollit. Rasti i Edon Zhegrovës krijoi tension, dhe pati akuza nga të dyja palët.

“Molla e sherrit” këtë herë ishte ky lojtar. Shqipëria dhe Kosova u përplasën për talentin 19-vjeçar të Genkut, i cili më në fund zgjodhi shtetin më të ri të Europës.

Konkurrenca e radhës nuk kaloi pa pasoja, dhe trajneri i kombëtares, Kristian Panuçi, s’mundi të përmbahej në konferencën e tij të parë për shtyp, të mbajtur për miqësoren ndaj Norvegjisë.

Reagimet në Kosovë ishin, siç pritej, të ashpra. Sekretari i përgjithshëm i Federatës, Eroll Salihu, akuzoi Panuçin për mungesë respekti ndaj skuadrës së Kosovës, shtetit dhe futbollistit.

Vetë Zhegrova, që debutoi me gol në përfaqësuesen e Kosovës, u tregua më i qetë, por hodhi poshtë se kishte ndryshuar mendje. “Gjithnjë kam dashur Kosovën”, ishin fjalët e tij, në përgjigje të trajnerit të Shqipërisë.

Sekretari Salihu shprehu një shqetësim më të madh se thjesht për një lojtar, kur u intervistua. Polemika nuk përfundoi me kaq, pasi në skenë doli edhe trajneri i Shqipërisë U21, Alban Bushi.

Bushi: “Ti nuk e ke idenë dhe nuk e di se çfarë bën federata për t’i marrë këta lojtarë. Nuk marrim dot lojtarë me zor në ekipin kombëtar

Gjithsesi, vetë Panuçi, e pa të udhës që ta mbyllte me kaq

 “I uroj sukses Zhegrovës”

Trajneri italian e mbylli polemikën, por gjithsesi konflikti për talentet do të jetë gjithnjë I hapur, edhe nëse dy federatat arrijnë të gjejnë një marrëveshje. /abcnews.al