Konfirmohen 15 raste të reja me koronavirus, rritet në 1136 numri i të infektuarve

schedule11:23 - 31 Maj, 2020

schedule 11:23 - 31 Maj, 2020

Në vendin tonë në 24 orët e fundit janë konfirmuar edhe 15 raste të reja me koronavirus. Sipas asaj që njofton Ministria e Shëndetësisë rastet e raja janë konfirmuar: 11 në Tiranë, 3 në Krujë dhe një në Kamzë. Kështu, numri total i të infektuarve në vend rritet në 1136.

Abc News mëson se rastet e reja në Krujë janë nga zinxhiri i fasonëve, 2 femra dhe një mashkull. Ndërsa njoftohet po ashtu se nga të infektuarit dy janë personel shëndetësor, të cilët janë konfirmuar nga kryerja e 35 testeve.

Nga totali i të prekurve të identifikuar në 24 orët e fundit, 11 janë kontakte të rasteve të mëparshme të konfirmuara pozitive, ndërsa për 4 raste po vazhdon hetimi epidemiologjik.

Po ashtu, brenda ditës janë shëruar edhe 15 qytetarë, duke e çuar në 872 numrin e të shëruarve në vend.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë           148

Durrës           27

Krujë             17

Shkodër         10

Kamëz            10

Mat                8

Lushnje           6

Berat              2

Fier                 2

Korçë             1

Librazhd         1  /abcnews.al/