Koha më e mirë për të rezervuar biletat tuaja për të kursyer para

schedule07:40 - 22 Tetor, 2021

schedule 07:40 - 22 Tetor, 2021

Udhëtimi mund të jetë një përvojë e këndshme që miliona njerëz në mbarë botën duan ta shijojnë, por mund të jetë stresues dhe i kushtueshëm nëse prisni deri në minutën e fundit për të rezervuar.

Aeroportet dihet se janë të mbushur me njerëz gjatë pushimeve. Kudo që zgjidhni të shkoni me pushime, rezervimi i hershëm mund të bëjë dallimin midis një kujtimi të bukur dhe një eksperience stresuese dhe të shtrenjtë. Këtu janë disa këshilla profesionale se kur të rezervoni biletat tuaja:

Rezervoni udhëtimin tuaj deri në fund të tetorit për çmimet më të mira

Përgjigja e shkurtër për kohën më të mirë të rezervimit të biletave është sa më shpejt të jetë e mundur për të kursyer para. Pushimet mund të jenë të vështira për t’u planifikuar, kështu që në përgjithësi synoni të rezervoni fluturimet deri më 31 tetor.

Dita e javës që rezervoni biletat mund të bëjë gjithashtu një ndryshim. Rezervoni biletat tuaja në mes të javës për çmime më të ulëta. “Koha më e mirë për të rezervuar biletat e linjës ajrore është zakonisht mesi i javës, më pak njerëz kërkojnë fluturime dhe çmimet kanë tendencë të bien nga e marta deri në fund të së mërkurës,” thotë eksperti i kursimit të parave Andrea Woroch. “Nëse nuk jeni të sigurt se cilat janë planet tuaja, ndoshta mund të rezervoni një pjesë të fluturimit tuaj për të marrë marrëveshjen më të mirë në të paktën një pjesë të udhëtimit tuaj,” thotë Woroch.

Udhëtoni gjatë pushimeve për të kursyer më shumë para

Një mënyrë tjetër për të gjetur bileta ajrore më të lira është të fluturoni gjatë festave publike. “Duhet pak kërkim, kështu që rishikoni tarifat e fluturimit në një orar 30-ditor për të gjetur ofertën më të mirë,” thotë Woroch. Fleksibiliteti me datat e udhëtimit mund t’ju ndihmojë të gjeni bileta ajrore më të lira. Dita tjetër e pushimeve mund të jetë shumë më e shtrenjtë për fluturimet e kthimit./abcnews.al