Kina akuzon SHBA-në lidhur me politikën bërthamore

schedule15:35 - 4 Shkurt, 2018

schedule 15:35 - 4 Shkurt, 2018

Kina ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për mentalitet të Luftës së Ftohtë lidhur me ndryshimin e politikës bërthamore. Gjithashtu edhe Rusia ka dënuar planin e Uashingtonit për të zhvilluar bomba më të vogla bërthamore.

Kina ka nxitur Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga “mentaliteti i Luftës së Ftohtë” pasi Uashingtoni tha se kishte planifikuar të diversifikonte arsenalin e saj bërthamor me bomba më të vogla. “Vendi që zotëron arsenalin më të madh bërthamor në botë, duhet të marrë iniciativën për të ndjekur prirjen që të shkojë kundër tij”, tha ministria e Mbrojtjes e Kinës të dielën. Ushtria amerikane beson se bombat që zotëron janë shumë të mëdha për t’u përdorur dhe dëshiron të zhvillojë bomba të vogla.

SHBA është e shqetësuar për arsenalin e saj bërthamor duke u bërë i vjetëruar dhe nuk është më një parandalues efektiv. Ajo përmend Kinën, Rusinë, Korenë e Veriut dhe Iranin si kërcënime të mundshme. Kundërshtimi i “kërcënimit në rritje nga fuqitë revizioniste”, të tilla si Kina dhe Rusia, ishte në qendër të strategjisë së re të mbrojtjes së Amerikës.

Kina kundërshton “në mënyrë të vendosur” shqyrtimin e politikës bërthamore të Pentagonit. “Ne shpresojmë që Shtetet e Bashkuara të braktisin mentalitetin e Luftës së Ftohtë, të marrin seriozisht përgjegjësitë e tyre të veçanta të çarmatimit, të kuptojnë qartë qëllimet strategjike të Kinës dhe të shikojnë objektivisht mbrojtjen kombëtare të Kinës dhe ndërtimin ushtarak”, thuhet në deklaratën e ministrisë së mbrojtjes të qeverisë së Pekinit.

Ndërkohë, qëndrim të njëjtë ka pasur edhe Kremlini. Ministria e Jashtme ruse akuzoi SHBA për nxitje të luftës dhe tha se do të merrte “masa të nevojshme” për të garantuar sigurinë e Rusisë. Vetë drejtuesi i këtij institucioni shprehu “zhgënjim të thellë” për planin e Uashingtonit për fuqinë bërthamore./abcnews.al