akuza
Një dyluftim mes Lukakut dhe De Ligt

ramaaa-1280x721.jpg
nev ila18:45 | 02/04/2020

Kryeministri Rama ka reaguar pas deklaratës së Partisë Demokratike e cila akuzoi kryeministrin se nisma për të ndaluar pagesën e qirasë nga qiramarrësit të bizneseve të mbyllura, do të nxisë konflikt social mes shqiptarëve.

Rama shkruan se akti normativ po bëhet gati dhe se do të shpjegojë sonte në mbrëmje më tepër në lidhje me këtë akt.

Postimi i plotë:

🔴 Ndërkohë që kam publikuar parimin e nismës së Aktit Normativ mbi pagesat e qerave të të dëmtuarve rëndë nga lufta që kanë humbur momentalisht aftësinë paguese dhe janë nën lloj-lloj presionesh, deri edhe të rënda nga qeradhënës të caktuar, shoh që ende pa dalë akti PD-ja është lëshuar siç di vetë kur prek majën e dëshpërimit!

🔵 Sa gjynah që janë, nuk e gjej dot pse Zoti nuk ua ushqen fare vajin e kandilit të trurit as në këtë kohë të errët, po nuk kemi ç’bëjmë!

🔴 Akti Normativ po bëhet gati, e meqë sonte kisha konfirmuar praninë në studion e 🔵PINIONIT, do të kem mundësinë t’ju shpjegoj edhe qeramarrësve më hallexhinj, edhe qeradhënësve në hallin e tyre, edhe të gjithë të tjerëve me hallet përkatëse të kohës që jetojmë, se sa i drejtë është ky Akt Normativ, me ligj e me zakon, e se sa e fajshme është në mes të luftës kjo kundërvënie e verbër e një çete vulëhumburish (pa din, pa iman e pa asnjë hall tjetër veç ëndrrës së tyre në beze), ndaj njerëzve më në hall të kësaj lufte!./abcnews.al

alibeaj.jpg
eri Ida11:57 | 31/03/2020

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj këtë të martë ka denoncuar faktin se kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhjaçka kanë dhënë një tender 1.5 milion euro.

Në një deklaratë për mediat Alibeaj thotë se qeveria nuk e ka mendjen tek qytetarët që nuk kanë bukë të hanë, pasi vonuan me 1 muaj tenderin për blerjen e ushqimeve.

“Alo Edi, Alo Xhaçka, si u përzgjodh kompania fituese e tenderit, me apo pa garë? Kush e fitoi tenderin? Në pritje të përgjigjeve nga Alo Qeveria!” është shprehur ai.

Deklarata e plotë:

Të dashur shqiptarë, nga data 12 Mars 2020, Partia Demokratike i ka bërë thirrje Qeverisë që të sigurojë ushqime dhe ndihma për familjet në nevojë dhe pensionistët e vetmuar në këtë situatë të rënduar.

Ministria e Mbrojtjes drejton Rezervat e Shtetit dhe vetëm pas presionit të Opozitës dhe qytetarëve, 10 ditë pas fillimit të krizës, filloi shpërndarjen e ndihmave, në mënyrë selektive, si të ishit njëri i nënës, tjetri i njerkës.

Qeveria bën propagandë me Rezervat e Shtetit se ka furnizim për 3 muaj me ushqime. Gënjen!

Të dashur shqiptarë, rezervat e shtetit kanë zero ushqim për ju!

Nuk e kanë mendjen te ju!

Nuk u duhet fare, nëse frigoriferin e keni plot apo bosh, nëse keni ilaçe, nëse ju ngelin lekë për të paguar dritat apo ujin, jo! E kane mendjen si të vjedhin, si të ndajnë paratë tuaja me miqtë dhe oligarkët.

Ju jeni pa bukë, Edi Rama dhe Olta Xhaçka sapo dhanë nje tender 1,5 milion euro.

Alo Edi, Alo Xhaçka, Dilni jepni shpjegime pse u vonua 1 muaj tenderi për blerjen e ushqimeve! Si u përzgjodh kompania fituese e tenderit, me apo pa garë? Kush e fitoi tenderin?

Në pritje të përgjigjeve nga Alo Qeveria!/abcnews.al

14078739885e712e19e25c0768096036_v4_big-1.jpg
eri Ida08:15 | 18/03/2020

Në Serbi Deri më tani janë konfirmuar 83 raste pozitive me koronavirus. Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç i është dashur të ndërmarr masa drastike, pas qytetarët e tij nuk po i përmbahen thirrjeve për të qëndruar në shtëpi.

Në një deklaratë për mediat vendase presidenti serb ka thënë se deri më tanie kanë pasur të pamundur sigurimin e një disiplinë të plotë për të zvogëluar numrin e të prekurve nga virusi korona.

“Që nga nesër në mëngjes, në 10 të mëngjesit, është absolutisht e ndaluar të dilni në zonën urbane për këdo mbi 65 vjeç dhe në zonat rurale mbi 70 vjeç. Ushtria serbe do të marrë përsipër të gjitha vendkalimet kufitare dhe qendrat e migrantëve dhe spitalet, dhe ajo duhet të jetë e armatosur sepse duhet të mbrojë mjekët” , ka thënë ai.

Kufijtë e Republikës së Serbisë janë të mbyllura për të gjithë shtetasit e huaj, përveç në raste të jashtëzakonshme. Lexoni kush mund të hyjë në Serbi. /abcnews.al

petrit-vasili-abc.jpg
eri Ida10:38 | 17/03/2020

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka dalë me një thirrje për kryeministrin Edi Rama që të tërhiqet nga masat ekstreme, pasi njerëzit nuk infektohen me orar, duke iu referuar ndalimit të lëvizjes me këmbë nga sot pas orës 18:00.

Vasali përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se vendi ka nevojë për tamponë, veshje mbrojtëse për mjekët e infermierët, materiale dezinfektuese.

Ndër të tjera në postimin e tij nënkryetari i LSI-së ka theksuar se në këtë situatë Rama do të kallëzohet për rrezikimin e jetës për rrezikimin e jetës së mijëra të moshuarve të bllokuar, të lënë edhe pa mbështetjen e fëmijëve të tyre që nuk mund të lëvizin se ke shpallur ti shtetrrethim idiot.

Postimi i plote i Petrit Vasilit:

Edi Rama perballu me pandemine dhe terhiqu nga vendimet e çmendura sa je ne kohe…!

Edi Rama nuk i sistemon dot nervat e shkaterruara me akt normativ per coronavirusin.

Duke marre makinen ne garazh atyre qe do dalin pas ores 18 do te thote qe ky kryeminister duhet lidhur dhe i duhet bere electroshock.

Nuk infektohen njerezit me orar.Duhet 24 ore kujdes.

Pas ores 18 nuk infekton me shume virusi dhe para ores 18 me pak or derezi!

Edi Rama:

duhen tampone per diagnozen e coronavirusit, duhen veshje mbrojtese per mjeket e infermieret, qe po infektohen, duhen materiale dezinfektuese, duhet dezinfektim i rrugeve te qyteteve, jane keto na shpetojne nga coronavirusi dhe jo marrezite e tua me shtetrrethime pandemike e me sekuestrim makinash ne garazh.

Keto s’po jua jep njerezve dhe duke mos i bere do te kallzohesh per genocid dhe krim ndaj njerezimit dhe gjithe shqiptaret do te vijne ne gjyqin tend publik.

Do kallzohesh per rrezikimin e jetes se mijra te moshuarve te bllokuar, te lene edhe pa mbeshtetjen e femijve te tyre qe nuk mund te levizin se ke shpallur ti shtetrrethim idiot.

Do te kallzohesh per te gjithe ata njerez me aftesi te kufizuar, qe jua veshtiresove e rrezikove jeten me rregulla te çmendura pa asnje lidhje dhe asistenca e tyre behet e pamundur.

Do kallzohesh se ke marre vendime antiligjore dhe psikopatike, vendime qe shkelin kushtetute e ligj.

Do kallzohesh nga mijra individe e bisnese qe i ke demtuar me vendime kafsherore antikushtetuese, pronen lirite e gjithshka dhe qe me te drejte do te kerkojne demshperblim deri ne nje.

Terhiqi mbrapsht vendimet e tua te çartura dhe mendjeshkulura.

Terhiqi shpejt sa ke edhe shume shume pak kohe.

Terhiqi dhe mos perdor pandemine per te imponuar enderrat e tua paranojake e te falimentuara diktatoriale Coronavirusi nuk ta ndryshon dot fatin e paracaktuar dhe ikjen shume te dhimbshme pa kthim…./abcnews.al

thumbs_b_c_54b1fd691f0e47b7f4f2328856c6280b.jpg
eri Ida11:43 | 16/03/2020

Nga Kina vijojnë akuzat ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me përhapjen e koronavirusit në të gjithë botën. Mediat kineze kanë kërkuar nga Shtëpia e Bardhë që të japë më shumë informacion në lidhje me pezullimin e një laboratori hulumtues të sëmundjeve infektive nën Pentagon.

Global Times në shkrimin e saj vuri në dukje se përdoruesit dhe ekspertët kinezë të internetit po kërkojnë më shumë informacione nëse laboratori Fort Detrick ishte i lidhur me koronavirusin e ri, duke përmendur ngjarje rastësore midis mbylljes së laboratorit dhe shpërthimit të Covid-19.

Në këtë shkrim ngrihen dyshime nga ana e qeverisë kineze për mbylljen e Fort Detrick dhe për  marrëdhënien “e laboratorit me koronavirusin e ri”.

Kj akuzë është në vijim të asaj që disa diplomatë kinezë dhe media shtetërore pretendojnë se virusi nuk kishte origjinën në Kinë, por u gjet vetëm atje. Ndërkohë një javë më parë  agjensia zyrtare e lajmeve Xinhua pohoi se epidemia u raportua së pari në Kinë, por “kjo nuk do të thotë se origjinën e saj domosdoshmërisht nga Kina”.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian madje ka postuar në Tëitter se “mund të jetë ushtria amerikane ajo që solli epideminë në Wuhan”./abcnew.al

 

xzcsdfsdf-770x435-1.jpg
eri Ida20:33 | 13/03/2020

Partia Demokratike mbrëmjen e kësaj të premtje ka postuar sërish një video ku i kujton Edi Ramës kryeministrit të vendit masat që i ka kërkuar përpara se koronavirusi të shfaqej në Shqipëri dhe që ai i injoroi.

Në statusin në Facebook zyrtar shkruhet se kur PD i kërkonte të merrte masat, Rama i akuzonte për panik kurse sot del në telefonat e qytetarëve dhe thotë në deklarata se Shqipëria është në luftë.

Postimi i plotë:

Po! Është ai “Alo, Edi jam”! Ndryshe tha në 27 Shkurt, ndryshe në 2 Mars, ndryshe në 12 Mars!

Kur i kërkonim të merrte masa, na akuzonte se po përhapnim panik dhe se koronavirusi nuk na kërcënonte. Tani që kërcënimi është realitet, bërtet se jemi në luftë!

Në luftë ishim edhe në 27 Shkurt, edhe në 2 Mars, edhe në 12 Mars. I vetmi që nuk e kuptonte në kohë situatën dhe nuk jetonte me realitetin ishte Edi Rama!

Përgjegjshmëria kërkon që të jesh i përgatitur dhe të marrësh masat në kohë. Vonesa në këtë situatë është fatale!/abcnews.al

auto_auto_thaci-kurti-bota-sot-xhm15011454411506924237.jpg
eri Ida20:57 | 11/03/2020

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, vion të hedë akuza ndaj kryeministrit të Kosvës, Albin Kurti.

Kru i shtetit përmes një postimi në rrjetin social Facebook, e quan “gënjeshtar e frikacak”, Kurtin.

Në postimin e tij Thaçi thekson se kryeministri po angazhohet për shkatërrimin e aleancave historike dhe sipas tij deklarimet e tij për “marrëveshje sekrete Kosovë-Serbi” janë fyese dhe e rrezikshme për raportin e Kosovës me SHBA-në.

Sipas tij Kurti qëndrimin “kundër” SHBA-së, “e ka mbjellë në kohën e Konferencës së Rambujesë”.

Postimi i plotë:

PËRPËLITJET E KURTIT

I frustruar, vazhdon gënjeshtrat dhe mashtrimet.

Frikacak dhe djallëzor, po përçan politikën dhe institucionet e Kosovës.

Përqesh dhe saboton shtetin.

Nuk ka guxim as ta heq taksën, as të vërë reciprocitetin.

I padinjitet.

Po angazhohet për shkatërrimin e aleancave historike.

Me paranojë flet për marrëveshje sekrete Kosovë-Serbi.

Qesharake për Kosovën.

Fyese dhe e rrezikshme për raportin e Kosovës me SHBA-në.

Rikujtoj:

Këtë qëndrim KUNDËR, Kurti e ka mbjellë në kohën e Konferencës së Rambujesë.

Ishte kundër administratës Klinton.

Edhe në Vjenë, kundër administratës Bush.

Edhe me demarkacionin me Malin e Zi kundër administratës Obama-Biden.

Edhe tash kur ofrohet një mundësi nga administrata e Presidentit Trump për njohje reciproke, Kurti përsëri kundër.

E vetmja konstante e Kurtit është të qenit në anën e kundërt të Amerikës.

Në anën e kundërt të historisë.

Populli i Kosovës ka besim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Aleanca me SHBA-në është e shenjtë.

Ne të gjithë e kemi për detyrë ta mbrojmë./abcnews.al

 

c2fffbfa-bd37-47de-ad8d-de7e37b7a5ec.jpg
eri Ida10:18 | 04/03/2020

Prokuroria e Posacme i ka komunikuar këtë të mërkurë akuzën ish Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla, për mosdeklarim të parave në kufi.

Burime për ABC News se Llalla akuzohet për mosdeklarim në kufi të një shume parash. Akuza ka të bëjë me një shumë parash të mosdeklaruara në Gjermani, që ish Prokurori i Përgjithshëm e ka përdorur për shkollimin e vajzës që Llalla thekson se e ka marrë borxh tek një mik.

Ndërkohë në lidhje me çështjen Llalla, DASH e ka shpallur atë person non grada, por nuk ka asnjë detaj në lidhje me te dhenat e ardhura nga SHBA.

Llalla po hetohet nga SPAK per shkak te funksionit që ka mbajtur si Prokuror i Përgjithshëm./abcnews.al

nasser-e1582195849266.jpg
Vladimir Prenga11:40 | 20/02/2020

Telashe për presidentin e PSG, Nasser Al-Khelaifi. Kreut të klubit francez i janë ngarkuar vepra penale dhe akuzohet për ryshfet ndaj ish-Sekretarit të Përgjithshëm të FIFA-s, Jerome Valcke. Ky i fundit është akuzuar për pranimin e ryshfeteve për të drejtat televizive të Kupës së Botës.

Al-Khelaifi është kreu i BeIN Media Group, si dhe është pjesë e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Zvicër, ka dalë me një njoftim për shtyp dhe ngarkon Valcke me akuzat e pranimit të ryshfeteve, falsifikim dokumentesh dhe keqmenaxhim të rënduar kriminal.

Valcke u pezullua për 12 vite nga futbolli, pasi u shpall fajtor për skandalin e biletave të Kupës së Botës, për abuzimet me shpenzimet e udhëtimeve dhe për përpjekjet e tij për të shitur të drejtën televizive nën vlerën e tregut. Gjithashtu akuza tjetër ndaj tij ishte për shkatërrim të provave. /abcnews.al

balliuuuu-1280x770.jpg
eri Ida11:22 | 19/02/2020

Gjykata Penale ka shtyre seancën paraprake për ish deputetin Klevis Balliun dhe disa banorë të Unazës së Re.

Balliu përmes një deklarate për mediat është shprehur se seanca është shtyrë pasi nuk kishte prova, është një seancë false është shprehur ai sepse nuk ka asnjë provë për këtë pasi të gjitha janë presione politike.

“Une jam marrë si i pandehur me disa banorë nga unaza e re, kjo ishte seanca paraprake që u shty duke marrë parasysh se këto bëhen thjesht si presione politike për të hequr dorë. Unë jam nga Mokra dhe nuk e kemi zakon frikën, e dyta është se jam anëtar i PD-së dhe jemi rritur me vlerat për tu përballur me drejtësinë dhe jo për tju fshehur asaj. Dhe së treti kemi një mbështetje që është ajo e qytetarëve ndaj këto presione nuk fuksionojnë. Unë ftoj të gjithë qytetarët që hapin sytë dhe kërkojnë se çfarë po ndodh, shikoni se si qytetarë të thejshtë, dhe anëtarë të opozitës qoftë unë apo të tjerë që enden dyerve të gjykatave tek dyert ku gjenden njerëz të dënuar për akuza të ndryshme për krime vrasje që lirohen nga gjykata me urdhër të Edi Ramës.

Prokuroria nuk e di për çfarë më akuzon, fillimisht më akuzuan se kam thyer krahun e një polici, por polici me gjithë krahë të thyer është zhdukur, nuk jam njohur me ndonjë provë apo ndonjë fakt. Pse nuk fuksionon ligji për dhunën e ushtruar te banorët e bregut të lumit, pse nuk funksionon ligji kur hidhet gazi lotsjellës brenda banesave, pse nuk fuksionon ligji për ata që janë kapur duke vjedhje votat dhe janë kapur në përgjime, sepse këtu nuk ka drejtësi e ka zhdukur Edi Rama me Erion Veliaj”, tha Balliu.

Ndërkohë gazetarja e ABC News Glidona Daci bën me dije se seanca është shtyrë se disa nga avokatët mbrojtës kanë kërkuar kohë që të njihen me dosjet dhe gjithashtu një person që akuzohet nuk është njoftuar për akuzat e tij ndaj dhe është bërë shtyrja e seancës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono