Kili miraton vaksinën Sputnik V për përdorim emergjent

schedule22:01 - 21 Korrik, 2021

schedule 22:01 - 21 Korrik, 2021

Instituti i Shëndetit Publik në Kili ka miratuar përdorimin e vaksinës Sputnik-V të Covid-19 për përdorim emergjent,

Autoritetet bëjnë me dije se në vend aktualisht kanë mbaruar dozat e vaksinës Pfizer, Sinovac dhe AstraZeneca, ku të paktën 13 milion qytetarë kanë marrë një dozë të vaksinës kundër koronavirusit.

Presidenti i Institutit të Shëndetësisë, Heriberto Garcia u shpreh se vaksina Sputnik-v është aprovuar dhe se nuk është vënë re asnjë efekt anësor deri më tani nga kjo vaksinë.

/abcnews.al/