“Kalorës i pakapshëm”, Xhevahir Spahiu feston dy gëzime në një ditë

22:40 | 02/03/202022:400

Akdemia e  Shkencave  feston 75 vjetorin e poetit të shquar Xhevahir Spahiu me konferencën jubilare “Shenja e një breznie”. Poet dhe studiues vlerësojnë kontributin e veçante të Spahiut në poezinë shqiptare.

Në ditën e lindjes, u prezantua edhe vellimi më i fundit me poezi të tij “Bota ku eci”.

Me tingujt e pianos dhe poezitë e Xhevahir Spahiut në sfond, në një sallë të mbushur, plot miq, studiues, poet e shkrimtarë u celebruan  dy gëzime në një ditë për poetin e shquar të shekullit të 20 Xhevahir Spahiu 75 vjetori i lindjes dhe 50 vite nga botimi  i vëllimit të parë poetik të tij.

“Bashkon bashkë dy përvjetorë. Njëri është 75-vjetori i lindje së njeriut Xhevahir Spahiu. Ka një fakt të rëndësishëm. Ky është 50 vjetori i lindjes së Xhevahir Spahiut si poet”, tha ai.

Poeti Bardhyl Londo, e tejkalon emërtimin e konferncës jublilare të 75 vjetorit organizuar nga Akademia e Shkencave  ku e cilëson si shenjë e një breznie.

“Ishte një kalorës i pakapshëm me të cilën krenohemi të gjithë”, tha Londo.

Studiuesi Ali Aliu e cilëson si poetin më të madh të letrave shqipe.

“Kleriku më ekspres dhe më frymëzues i shqipes”, u shpreh ai.

Botimi i poetikës “Udha” në dy vëllime sjell rrugëtimin e poetit në kohë të vështira, ku u botuan edhe poezitë e ndaluara në vitet 70.

Arjan Leka veçon nga ekspozita retrospektivë e veprave te Spahiut dy vellime unike që sollçn një formë të veçnatë shprehje estetike dhe përmbajtje.

“Një habi lëximorë është viti kur bie muri i Berlinit dhe Xhevahir Spahiu ka gati, lexuesi e ka lexuar atë vit. Botoi librin “Heshtja s’ka”, një nga librat e çmuar të autori”, tha Leka.

Studiuesi Shaban Sinani i njeh meritat që shpesh harrohen, në publicisitikën shqiptare, por si poet ai veçon këtë aspekt.

“Xhevahir Spahiu është një shkollë publicistike, pasuesit e sotëm janë të kufizuar dhe shpesh këtë pjesë të krijimtarisë së tij e lënë në hije”, tha ai.

Akademia e Shkencave për këtë përvjetor botoi edhe vëllimin me poezi “Bota ku eci”.

I biri në këtë 75 vjetor sjell ndër mend një moment të veçantë, pas botimit të vëllimit poetik të parë në Francë.

Ministria e Kulturës e nderoi me certifikat mirnjohje për kontribut të veçantë në poezinë shqiptare.

Pak ditë më parë  edhe  presidenti Ilir Meta  e nderoi poetin Xhevahir Spahiu me dekoratën “Gjergj Kastriot Skënderbeu”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono