Juncker: Serbia e Mali i zi mund të jenë pjesë e BE para 2025

schedule12:36 - 9 Nëntor, 2017

schedule 12:36 - 9 Nëntor, 2017

Presidenti i Komisionit Europian Zhan Klod Junker deklaroi se Serbia dhe Mali i i Zi mund të bëhen pjesë e Bashkimit europian para vitit 2025. Junker bëri këtë deklaratë duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarit të serbes Tanjug rreth qëndrimit të Bashkimit europian ndaj Serbisë dhe Malit të Zi.

Junker u takua me kryeministrin bullgar Boiko Borisov duke vlerësuar synimin e Bullgarisë për të pasur prioritet integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE gjatë presidencës së rradhës në gjysmën e parë të 2018-ës.

në mes të muajit maj të vitit të ardhshëm Bashkimi Europian do të organizojë një samit me liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sofie.

Presidenti i Komisionit Europian u shpreh se është e domosdoshme që Bashkimi Europian të mbajë hapur perspektivat për Ballkanin perëndimor. Edhe pse theksoi se nuk do të ketë asnjë anëtar të ri të BE-së para 2019-ës, Junker shtoi se perspektiva europiane duhet të shihet jo si një festë por një nevojë e vazhdueshme në këtë pjesë të Europës. Ai konfirmoi se do të vizit0jë vendet e Ballkanit perëndimor në pranverën e 2018-ës./abcnews