Johnson pas thirrjeve për dorëheqje: Askush nuk më tha se festa me pije thyente rregullat

schedule17:34 - 18 Janar, 2022

schedule 17:34 - 18 Janar, 2022

Kryeministri britanik Boris Johnson ka mohuar kategorikisht se ishte paralajmëruar se festa me pije në kopshtin e kryeministrisë shkelte rregullat e bllokimit.

“Askush nuk më paralajmëroi se ishte kundër rregullave”, tha kryeministri, duke shtuar: “Do ta kisha mbajtur mend këtë”.

Por, ish-ndihmësi Dominic Cummings thotë se ai e paralajmëroi zotin Johnson në atë kohë dhe e ka akuzuar se ka mashtruar deputetët për këtë.

I pyetur nëse do të jepte dorëheqjen nëse zbulohej se kishte mashtruar deputetët, Johnson tha: “Le të shohim se çfarë thotë raporti”.

Nëpunësja e lartë civile Sue Grey do të publikojë një raport mbi shkeljen e rregullit të pretenduar të Covid në mbledhjet e bllokimit në Downing Street dhe departamentet qeveritare.

Johnson gjithashtu i kërkoi falje publike Mbretëreshës për festën në kopshtin e Kryemistrisë në prag të funeralit të Dukës së Edinburgut në prill të vitit të kaluar. g.v/abcnews.al