Jeta e Ennio Morricone nëpërmjet disa fotografive

schedule19:00 - 6 Korrik, 2020

schedule 19:00 - 6 Korrik, 2020

Kompozitori dhe dirigjenti italian Ennio Morricone, është ndarë nga jeta në moshën 91-vjeçare.

Fama e tij shpërtheu falë partneritetit artistik me Sergio Leone, dhe vazhdoi me bashkëpunime të mëdha: nga Bertolucci te Carpenter.

Gjithashtu Morricone shënoi mbi 500 filma në shatë dekada.

Kompozitori ndoqi gjurmët e babait të tij, që fëmijë shkruante kompozime të shkurtra në kohën e lirë.

Ai filloi të përdorte kitarat elektrike, gjithashtu kompozoi edhe për kinematë italiane.

Lexo edhe: Ndahet nga jeta kompozitori italian Ennio Morricone

Por pavarësisht tundimit të “Hollywood”, Morricone nuk hoqi dorë nga vendlindja e tij.

Dëshira e tij për të pasqyruar një pjesë të personalitetit gjatë kompozimeve të tij ndikoi në transformimin e filmave.

Më poshtë sjellim disa fotografi nga jeta dhe nga filmat e tij në të cilët ka punuar.

Morricone mori dy çmime Oscar, një në 2007 dhe një në 2016.