iPhone 2007 pritet të arrijë të paktën 50,000 dollarë në ankand

schedule14:20 - 2 Shkurt, 2023

schedule 14:20 - 2 Shkurt, 2023

Një grua amerikane po nxjerr në ankand një iPhone të papërdorur të vitit 2007 për të mbuluar shpenzimet e studios së saj të tatuazheve.

Pyetja, natyrisht, është se çfarë vlere mund të ketë një iPhone me një aparat fotografik prej vetëm 2 megapikselësh, një ekran të vogël dhe pa 5G apo edhe 4G në epokën e smartfonëve më të avancuar me kamera 200 megapikselë.

Karen Green, megjithatë, shpreson që celulari i saj do të kushtojë të paktën 50,000 dollarë, pasi një i ngjashëm në një ankand të mëparshëm u shit për 40,000 dollarë. Dhe kjo sepse ajo nuk e ka përdorur kurrë iPhone të gjeneratës së parë dhe madje e mban në paketimin e tij origjinal. Siç raporton Insajderi, Green e kishte marrë pajisjen Apple si dhuratë nga miqtë, por për shkak se kishte nënshkruar tre kontrata me një operator tjetër dhe jo me AT&T, e cila fillimisht mbështeti iPhone-ët, ajo vendosi ta vendosë në raft.

Pesë vjet më vonë, iPhone si i saj tashmë po kapnin 10,000 dollarë, por Green nuk po merrte një vendim. Vetëm tetorin e kaluar, kur një pajisje e ngjashme shiti gati 40,000 në ankand, ajo mendoi se ishte koha për të shitur të sajën për të financuar studion e saj të sapohapur tatuazhesh në New Jersey. “Më është dashur një vit për të ngritur studion. Dhe kur nuk ke të ardhura për një vit, sepse nuk ke punë, atëherë të mbarojnë gjërat “të gatshme”, tha ajo.

Faqja e internetit e shtëpisë së ankandeve e liston iPhone-in në fjalë duke filluar nga 2,500 dollarë dhe vlerësohet se përfundimisht do të arrijë të paktën 50,000 dollarë, 83 herë më shumë se 599 dollarë që mori në 2007. Nuk ka asnjë ofertë deri më tani, ndërkohë që ankandi “shkon” deri në shkurt. 19. Por Green nuk po heq dorë nga shpresa falë mbulimit që media amerikane dhe ndërkombëtare i kanë dhënë kësaj çështjeje. Në rastin më të keq, disa komente, ajo mund të marrë reklama falas për studion e saj./abcnews.al