India lëshon aksidentalisht një raketë në Pakistan

schedule22:07 - 12 Mars, 2022

schedule 22:07 - 12 Mars, 2022

India ka njoftuar se ka lëshuar aksidentalisht një raketë në Pakistan të mërkurën, duke fajësuar për incidentin për një “mosfunksionim teknik” gjatë mirëmbajtjes rutinë. Ushtria e Pakistanit tha se një “objekt fluturues me shpejtësi të lartë” u rrëzua pranë qytetit lindor të Mian Channu dhe trajektorja e tij kishte rrezikuar fluturimet e pasagjerëve.

Të dy vendet kanë armë bërthamore.

Në një deklaratë, ministria e mbrojtjes e Indisë tha: “Më 9 mars 2022, gjatë mirëmbajtjes rutinë, një mosfunksionim teknik çoi në shkrepjen aksidentale të një rakete. Qeveria e Indisë e ka marrë seriozisht çështjen dhe është urdhëruar nisja  e një hetimi në një gjykatë të nivelit të lartë e hetimit.”

Islamabad e paralajmëroi Delhi-n që “të jetë i vetëdijshëm për pasojat e pakëndshme të një neglizhence të tillë” dhe të shmangë përsëritjen e incidentit.

Forcat ajrore të Pakistanit thanë se raketa udhëtoi me 3 Mach – tre herë më shumë se shpejtësia e zërit, në një lartësi prej 12,000 m dhe fluturoi 124 km në hapësirën ajrore pakistaneze përpara se të rrëzohej.

“Trajektorja e fluturimit të këtij objekti rrezikoi shumë fluturime kombëtare dhe ndërkombëtare të pasagjerëve si në hapësirën ajrore të Indisë dhe Pakistanit, si dhe jetën njerëzore dhe pronën e tokës,” tha të enjten zëdhënësi ushtarak pakistanez, gjeneral-major Babar Iftikharon.

Të premten, ministria e jashtme e Pakistanit tha se kishte thirrur të ngarkuarin me punë të Indisë për t’u ankuar për incidentin. Pakistani i kërkoi gjithashtu Indisë të ndajë gjetjet e hetimit të saj për atë që ndodhi. /abcnews.al/