Ilaçe të pasigurta, gjoba disa farmacive

14:45 | 20/09/201814:450

12 farmaci janë ndëshkuar me gjobë prej 150 mijë lekësh të rinj për tregtim të barnave pa pullën e sigurisë, pa recetën e mjekut dhe për ruajtjen e ilaçeve në kushte të papërshtatshme.

Ministrja e Shëndetësisë ka ngritur një Task-Force ndërinstitucionale për sigurinë e tregtimit të barnave në farmaci. Ditët e para të funksionimit të saj janë kontrolluar 21 subjekte, ku për më shumë se gjysmën e tyre janë marrë masa administrative.

Grupet e punës të shpërndara në terren kanë për synim monitorimin e kushteve higjeno-sanitare të ruajtjes së ilaçeve, kontrollin e barnave mbi pullën e sigurisë, apo tregtimin e tyre pa recetë e të tjera./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono