Iku nga lufta në Ukrainë,12-vjeçari nënshkruan për Dundee Utd: Jam shumë i lumtur

schedule11:40 - 10 Nëntor, 2022

schedule 11:40 - 10 Nëntor, 2022

Një djalë 12-vjeçar, familja e të cilit iku nga lufta në Ukrainë, ka nënshkruar për Dundee United pasi u vendos në Skoci.

Stanislav Drabych, i njohur si Stas, u transferua në Monifieth në Angus, ku shkolla e tij e re mësoi shpejt për aftësitë e tij në fushë.

Pas një informate nga mësuesi i tij kryesor, trajnerët e klubit i ofruan Stasit një provë të cilën ai e përfundoi në shtator.

Ai i tha BBC-së se ishte shumë i lumtur.

“Është si dita e Krishtlindjes, unë mund të luaj sërish futboll”, tha ai.

12-vjeçari u largua nga Ukraina me babanë, nënën dhe vëllezërit e motrat dhe u transferua në shtëpinë e tezes së tij Monifieth në mars.

Po atë muaj, rreth 300 njerëz u vranë në një sulm në një teatër që strehonte civilë në qytetin port të rrethuar të Mariupol.

Edhe pse Stas tha se jeta në Skoci nuk ka qenë e vështirë, ai ende shqetësohet për miqtë që kanë mbetur pas.

“Kam frikë,” tha ai. “Para luftës jeta ishte e lumtur.

“Unë nuk isha i shqetësuar për asgjë, por tani jam i shqetësuar për miqtë e mi, i shqetësuar për granatimet dhe i shqetësuar se mund të vriten.”

Stas tha se mban kontakte me miqtë e tij ukrainas në internet dhe me telefon, por pranon se fillimisht ishte e vështirë për të bërë miq në Skoci për shkak të pengesës gjuhësore.

Megjithatë, stafi mbrojtës në Dundee Utd e “shoqëroi” atë me një lojtar të njohur, i cili e ka përmirësuar shumë anglishten e tij.

Stas tha: “Në fillim nuk fola me askënd, vetëm me familjen. Por fillova të bëja miq të rinj dhe fillova të flas në shkollë.”

Niall Nicolson, kreu i klubit për kujdesin, edukimin dhe mbrojtjen e lojtarëve, shtoi: “Ne e marrim kujdesin e lojtarëve shumë seriozisht në Dundee United dhe kemi bërë gjithçka mundemi për të ndihmuar Stas dhe familjen e tij.”

“Babai i tij ishte gjithashtu pa punë fillimisht, kështu që ne ndihmuam me transportin për në stërvitje dhe gjithashtu përdorëm Google Translate në telefon për të komunikuar.”

“Atij i pëlqeu përvoja dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta ndihmuar atë dhe të gjithë lojtarët nën kujdesin tonë, të ndjehen si në shtëpinë tonë në Dundee.”

Ndërkohë Stas, i cili luan qendërmbrojtës dhe mbrojtës i djathtë, thotë se po përshtatet me stilin e futbollit skocez./Abcnews.al/