I kërkuar për lëndë narkotike dhe shfrytëzim prostitucioni, arrestohet në Vlorë 54-vjeçari

schedule08:55 - 8 Prill, 2020

schedule 08:55 - 8 Prill, 2020

Policia e Vlorës në bashkëpunim me Interpol Tirana ka finalizuar operacionin e koduar “Kumia”. Burimet e Policisë bëjnë me dije se është arrestuar një 54-vjeçar për të cilin në vitin 2013, Gjykata e Apelit Aquila në Itali, ka lëshuar urdhër-arrest.

54-vjeçari, Edmond Makri (Aliko), është dënuar me 12 vite e 8 muaj burgim, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Shfrytëzim prostitucioni dhe migracion klandestin”.

Informacion/ Vlorë

Finalizohet një tjetër operacion policor, i koduar “Kumia”.

Operacioni, nga DVP Vlorë, në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Kapet dhe arrestohet, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, një shtetas i dënuar në Itali për disa vepra penale.

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, krahas angazhimit maksimal për monitorimin e zbatimit të masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19, vijojnë punën për goditjen e paligjshmërisë, si dhe kapjen e personave në kërkim.

Në këtë kuadër, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, Policia e Vlorës, në bashkëpunim me Interpol Tirana, ka organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Kumia”, në kuadër të cilit u kap dhe u arrestua, me qëllim ekstradimi drejt Italisë, shtetasi Edmond Makri (Aliko), 54 vjeç, banues në Vlorë.

Gjykata e Apelit Aquila, Itali, në vitin 2013 ka lëshuar urdhër-arrestin për këtë shtetas, pasi e ka dënuar me 12 vite e 8 muaj burgim, për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Shfrytëzim prostitucioni dhe migracion klandestin”, parashikuar nga Kodi Penal italian dhe nga Dekreti i Presidentit për Drogat.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë,  për veprime të mëtejshme./abcnews.al