I gjendet e varur një qese me drogë, “arrestohet” maçoku i pagëzuar si “zoti i drogës”

schedule08:35 - 17 Prill, 2021

schedule 08:35 - 17 Prill, 2021

Një maçok u “arrestua” pranë një burgu në Panamanas, pasi në qafën e tij u  gjet një qese prej pëlhure.

I pagëzuar nga mediat si “zoti i drogës”, kafsha është vendosur jashtë burgut të Nueva Esperanza, i cili strehon rreth 1,700 të arrestuar, në provincën e Këlnit, rreth 80 kilometra në veri të kryeqytetit.

“Kafsha kishte një leckë rreth qafës që përmbante disa pako me material bimor dhe qese plastike, transparente me një pluhur të bardhë,” shpjegoi Andres Gutierrez, drejtori i përgjithshëm i IEVP Panama.

Prokurorët thonë se ata kanë filluar një hetim “në përdorimin e kafshëve për të transportuar substanca të paligjshme në IEVP Nueva Esperanza”. Substancat e gjetura ishin kokainë, krak dhe marijuanë.

Në mënyrë që të “bindnin” kafshët të ktheheshin në burg dhe të transportonin drogën, të paraburgosurit kujdesen dhe ushqejnë ato. Macja nuk do të “ndëshkohet” për veprimin e saj të paligjshëm por do të jepet për birësim.

Kjo nuk është hera e parë që kafshët përdoren për të kontrabanduar droga në burgje. Përpjekjet ishin bërë me pëllumba transportues përpara “zotit të drogës”.l.k/abcnews.al