Humbjet vënë në pikëpytje taktikat e Rusisë, Putin shkarkon komandantin

schedule18:07 - 3 Tetor, 2022

schedule 18:07 - 3 Tetor, 2022

Pas një sërë humbjesh ushtarake që kanë vënë në pikëpyetje taktikat e vendit, Rusia ka shkarkuar komandantin e qarkut të saj ushtarak perëndimor.

Al Jazeera se gjeneral-koloneli Alexander Zhuravlyov do të zëvendësohej nga gjeneral-lejtnant Roman Berdnikov, por nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar për ndryshimin.

Distrikti ushtarak perëndimor është një nga pesë që përbëjnë forcat e armatosura të Rusisë.

Largimi i raportuar i Zhuravlyov pason humbjet dramatike ruse në Ukrainën verilindore muajin e kaluar dhe rimarrjen e Lyman nga forcat ukrainase, të cilat Rusia e kishte përdorur më parë si një qendër e rëndësishme logjistike në rajonin e Donetsk.

Kundërofensiva e suksesshme e Ukrainës ka shkaktuar kritika nga aleatët e Kremlinit dhe reagime të forta publike nga aleatët e Presidentit Vladimir Putin. /abcnews.al