Hapet inkubatori i dytë i prodhimeve tipike

18:54 | 06/12/201818:540

Pas Përmetit është hapur në Malësinë e madhe inkubatori i dytë i prodhimeve tipike të zonës. Gështenjat shikohet si rimëkëmbje e ekonomive të zonave malore.

Një hapësirë e përbashkët për fermerët dhe amvisat për të prodhuar produktet tipike me metoda tradicionale, por te certifikuar me kërkesat e tregut dhe sigurisë ushqimore, duke garantuar aksesin në treg edhe për fermerët e vegjël. Është ky inkubatori i produkteve tipike në Rec të Malësisë së Madhe, i dyti që hapet pas atij në Përmet. Agjencia për Zhvillim Bujqësor e Rural thotë se e kanë trajtuar me përparësi këtë zonë.

“Aplikimet e AZHBR-së këtë vit për zonën e Malësisë së Madhe janë trajtuar me një vëmendje shumë të veçantë dhe sot kemi 89 milionë lekë shqiptare të reja të cilat janë administruar dhe vënë në funksion në këtë zonë ku jemi”, u shpreh Frida Krifca.

Sipas Niko Peleshit, organizimi i fermerëve dhe bashkimi i tokave në kooperativa të produkteve bujqësore duhet të jetë më masiv pasi, numërohen në vendin tonë vetëm me gishtat e njërës dorë.

“Kemi shumë pak organizime të tilla të fermerëve. Kjo që po ndoh këtu është një model. Ne po mundohemi që krahas mbështetjes së bujqësisë përmes IPARD-it, përmes skemës kombëtare për financim përmes AZHBR të krijojmë, shpikim, mbështesim edhe ekonomi të tjera, suplementare dhe komplementare me atë bujqësore apo blegtorale”, tha Peleshi.

Gjysma e popullsisë jeton në fshtat dhe në zonat rurale, ndërsa disa zona të thella janë përfshirë në programin e “100 fshatrave” theksoi në fund ministri i Bujqësisë Peleshi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono