Guri shkon në Belgjikë tek Ostende

11:54 | 16/05/201811:540

Sidrit Guri është transferimi i radhës i lojtarëve të Superligës jashtë vendit. Kukësi e Skënderbeu pritet të fitojnë të paktën 2 milionë euro nga shitja e futbollistëve deri në verë.

Ishte perla e këtij viti në Shqipëri, por nuk do të jetë më.

Sidrit Guri do të luajë në Belgjikë sezonin e ardhshëm, pikërisht me klubin e elitës, Ostende.

Kukësi lajmëroi me një njoftim zyrtar transferimin që besohet të ketë sjellë në arkat klubit 710 000 euro.

Edhe klubi i Ostendes zyrtarizoi përforcimin më të ri, me trajnerin Bros që bëri vlerësime të larta për sulmuesin shqiptar.

Mediat belge nuk harruan të theksonin se Guri është shënuesi më i mirë i kampionatit shqiptar me 20 gola, duke shkëlqyer sidomos në fazën e dytë.

Shkodrani 24-vjeçar ka meritë të madhe në kthesën e lojërave dhe të rezultateve të skuadrës së drejtuar nga trajneri Peter Pakult, që nga Janari, duke siguruar vendin e dytë, pjesëmarrjen në Europë dhe duke shpresuar për Championsin.

Për Kukësin, ky ishte transferimi i dytë për vitin 2018, pasi Elis Bakaj shkoi tek Shahtjor i Soligorskit në Bjellorusi, duke i sjellë Presidentit Gjici 120 000 euro fitim.

Ky duket se do të jetë një sezon shumë pozitiv për klubet shqiptare lidhur me shitjet e lojtarëve, pasi Skënderbeu ka realizuar ndërkaq kalimin e Kristal Abazajt në Belgjikë tek Anderlehti.

Korçarët pritet të kryejnë shitjen e radhës, atë të Devi Bregut, që luan ende tek Luftëtari ashtu si Abazaj, dhe që me shumë gjasa do të luajë jashtë Shqipërisë edicionin e ardhshëm.

Në total, Kukësi e Skënderbeu, mendohet se do të fitojnë mbi 2 milionë euro, vetëm nga këto transferime, ndërsa pritet të ketë edhe të tjera./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono