Gjiknuri: Meta mund të ulte në tryezë partitë në vend që të bënte deklarata politike

schedule22:31 - 21 Mars, 2019

schedule 22:31 - 21 Mars, 2019

Deputeti socialist Damian Gjiknuri mendon se Presidenti i Republikës mund të kishte thirrur një tryezë dialogu, në vend që të bënte deklarata prej aktori politik. I ftuar në ABC News, Gjiknuri nuk mohoi raste të blerjes së votave, por ato sipas tij nuk përcaktojnë fituesin.

“Nuk e di kë ka dëgjuar zoti Meta apo e ka dëgjuar mirë historinë e Allendes, por unë mendoj që ka një paqartësi. Më shumë është veprimi i një aktori politik që mund të ishte një negociator për krizën. Presidenti mund të organizonte edhe ndonjë tryezë me të gjitha partitë, t’i dëgjonte, por dalja me deklarata të tilla që konfuzojnë më shumë nxjerrin në pah rolin e një aktori politik, i cili më shumë ka pasur një rol, por ka ardhur koha që të hyjë dhe të marrë pjesë në të. Mbase zoti Meta e shikon si oportunitet politik tek vakumi që do krijojë opozita shumë shpejt për ta marrë këtë rol në të ardhmen.

Që të ketë ndryshime serioze në mbarëvajtjen e një qeverie, duhet të ketë situata të tilla që të krijojë zemërim popullor. Dhe historia e Shqipërisë e ka treguar. Në këtë rast kemi të bëjmë me misionin e një grupi politikanësh të etur për pushtet, quaje si të duash, por që janë brenda konturit të një partie politike dhe tërheqin mbrapa vetes mbështetësit e tyre, të cilët do i tërheqin në atë pikë sa t’i përballojnë në mënyrë të vazhdueshme protestat.

Ky është një fenomen sporadik që ndodh herë pas here sidomos me shtresa të vobekta, shtresa të varfra. Nuk është një fenomen i panjohur dhe i takon ekskluzivisht PS. Ka pasur ndonjë episod edhe nga ne. Ka pasur shumë episode edhe nga partitë e tjera që i dimë shumë mirë, por asnjëherë nuk kanë qenë të tilla që mund të tjetërsojnë mandatet. Nuk ka asnjë strukturë kriminale të lidhur me PS-në në funksion të votave. A mund të kenë ndodhur kontakte? Po në Shqipëri jetojnë dhe ata. Ka dhe njerëz me background kriminal, të cilët kanë kontakte me të gjitha partitë dhe këtë nuk duhet ta mohojmë, por a është kjo sistemime, a është ky sistem? Asnjë s’mund ta thotë këtë. Është absurde ta mendosh këtë”, tha Gjiknuri./abcnews.al