Franca njofton hapjen e plotë, hiqen kufizimet e Covid-19

schedule16:39 - 15 Qershor, 2020

schedule 16:39 - 15 Qershor, 2020

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se janë hequr një numër kufizimesh të vendosura për shkak të pandemisë.

Kafenetë dhe restorantet do të rihapen në të gjithë Francën dhe po ashtu, do të lejohet udhëtimi në vendet e tjera të Evropës.

Qytetarët do të jenë në gjendje të vizitojnë anëtarët e familjes në shtëpitë e të moshuarve, të cilat janë goditur më shumë nga shpërthimi i Covid-19.

Më shumë se 29.400 njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Francë, dhe vendi ka pasur pothuajse 194,000 raste të konfirmuara, megjithëse numri i rasteve të reja është ngadalësuar ndjeshëm ditët e fundit.

Ndërkaq, Gjermania, Belgjika, Kroacia dhe Zvicra do të rihapin plotësisht kufijtë me vendet e BE të hënën. /abcnews.al