FOTO/ Piktura mbi vrimat e plumbave, aktivistja që po “zhduk” gjurmët e luftës në Bucha

schedule15:49 - 16 Maj, 2022

schedule 15:49 - 16 Maj, 2022

Artistja Ivanka Solkovska fluturoi në qytetin ukrainas të Bucha nga Toronto, Kanada, për të pikturuar lule mbi gjurmët e lëna nga plumbat dhe për të ofruar mbështetjen e saj për banorët.

Në pamjet e publikuara në rrjetet sociale, ajo shihet teksa pikturon mbi vrimat e plumbave në një mur, në qytetin që përjetoi masakra.

Në prill, imazhet nga qyteti, pranë Kievit, treguan trupa të vdekur me duar të lidhura pas shpine të shtrirë në rrugë.

Imazhet satelitore zbuluan gjithashtu një varr masiv të improvizuar jashtë një kishe në qytet.

Skenat erdhën pasi trupat ruse u tërhoqën nga kryeqyteti Kiev dhe rajoni përreth.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i përshkroi provat që dolën nga Bucha si “gjenocid”, por Moska i ka mohuar të gjitha këto akuza. /abcnews.al