Foto: Ngrihet statuja e Kobe dhe Gianna Bryant në vendin e tragjedisë

schedule11:26 - 27 Janar, 2022

schedule 11:26 - 27 Janar, 2022

Ditën e djeshme u bënë dy vite nga tragjedia që i mori jetën basketbollistit të njohur së bashku me vajzën e tij.

Për Kobe Bryant dhe vajzën Gianna është ngritur në statujë në vendin e rrëzimit të avionit, në Calabasas të Kalifornisë, ku bashkë me basketbollistin dhe vajzën e tij humbën jetë edhe 7 persona të tjerë.

Skulptori Dan Medina është ai i cili realizoi statujën ku portretizoi Kobe Brayan dhe vajzën e tij, Gianna.

Basketbollisti të veshur mban uniformën e “Lakers” ndërsa edhe goca e tij është e veshur me uniformë ndërsa në dorë mban edhe topin e basketbollit, teksa të dy shikojnë njëri-tjetrin me buzëqeshje.

Statuja mban mbishkrimin e emrave të “Bryants” dhe shtatë viktimave të tjera të 26 janarit 2020.

Kobe Brayan do të udhëtonte me vajzën e tij për të marrë pjesë 13-vjeçarja në një turne për basketbollin e femrave.

Një udhëtim që nuk arriti kurrë në destinacion duke u shndërruar në një nga tragjeditë më të mëdha të ndodhura ndonjëherë.

Zyrtarët federalë të sigurisë së aviacionit më pas vunë në dukje gabimin e pilotit si shkakun e katastrofës. /f.a/abcnews.al