FOTO/ Angela Merkel takohet me mbretëreshën britanike

schedule21:12 - 2 Korrik, 2021

schedule 21:12 - 2 Korrik, 2021

Mbretëresha Elizabeth u takua ditën e sotme me Angela Merkel para përfundimit të mandatit të saj si kancelare. Monarkia 95 vjeçare priti kancelaren në Kalanë Windsor pranë Londrës të premten.

Zonja Merkel shkoi në Kalanë Windsor për një audiencë me monarkun pas bisedave me Boris Johnson në Damë.

Ndërsa pozuan për kamerat këtë pasdite, mbretëresha mësohet t’i këtë thënë kancelares se ishin ‘duke bërë histori’. Kjo nuk është hera e parë që Merkel viziton mbretëreshën. Ata u takuan në vitin 2008 dhe 2012.

Ajo dhe Mbretëresha u fotografuan me sa duket duke ndarë një shaka ndërsa pozuan për fotografi këtë pasdite.

Një vit më vonë, ishte mbretëresha e cila vizitoi Berlinin. Merkel u takua gjithashtu me kryeministrin britanik, Boris Johnson gjatë vizitës së saj në Britaninë e Madhe, e cila ndoshta do të jetë e fundit si kancelare në detyrë. /abcnews.al