“Flamur i bardhë” në fabrikën e çelikut Azvostal, batalioni Azov: Do të shpëtojmë jetën e ushtarëve

schedule21:42 - 16 Maj, 2022

schedule 21:42 - 16 Maj, 2022

Një komandant i  lartë i forcave ukrainase të bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal të rrethuar nga Rusia, njoftoi sonte se po zbaton vendimin e administratës së lartë ushtarake për të shpëtuar jetën e ushtarëve, pa përmendur dorëzimin e tyre.

Kjo deklaratë është interpretuar nga Reuters si një shenjë se rrethimit të gjatë po i vjen fundi.

“Për të shpëtuar jetë, i gjithë batalioni i Mariupolit po zbaton vendimin e Komandës së Lartë Ushtarake dhe shpreson në mbështetjen e popullit ukrainas ,” tha Urdhri Azov në një postim në rrjetet sociale.


“Çelësi është të kuptosh të gjitha rreziqet. A ka një plan B? A jeni plotësisht të përkushtuar ndaj këtij plani që duhet të lërë hapësirë për përmbushjen e misioneve të caktuara dhe ruajtjen e jetës dhe shëndetit të stafit?” tha komandanti i saj, Denis Prokopenko në një video që shoqëronte postimin.

Rreth 12 autobusë me ushtarë ukrainas të fortifikuar në Azovstal, Mariupol, u nisën nga fabrika e çelikut, sipas Reuters, duke cituar një dëshmitar okular.

Nuk ishte e mundur të përcaktohej se sa ushtarë ishin në autobusë, tha ai.

Është gjithashtu e paqartë nëse uzurpuesit përfshinin 40 ushtarë ukrainas të plagosur, të cilët thuhet se ishin në bodrumin e fabrikës./abcnews.al/