Fermerët e Myzeqesë në protestë

12:09 | 21/10/201912:090

Fermerët e Myzeqesë protestuan përsëri për të tërhequr vëmendjen e qeverisë. Ata kërkojnë subvencionim të prodhimit në të kundërt  do të përshkallëzojnë protestat në çdo qytet të Shqipërisë.

Për të dytën herë brenda këtij muaji fermerët e Lushnjes kryen një marshim proteste. Tubimi nisi nga periferia drejt qendrës, duke u ndalur përballë institucioneve të pushtetit lokal.

Në thirrjet e tyre protestuesit kërkojnë subvencionim të prodhimit.

Ngritja e laboratorëve për analizat e tokës, rregullimin me ligj të tregtisë së prodhimeve bujqësore, vlerësim për produktet e humbura nga fatkeqësitë natyrore ishin disa nga kërkesat e tyre.

Nëse qeveria nuk reagon protestuesit paralajmërojnë përshkallëzimin e tyre në çdo qytet të Shqipërisë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono