Familja e infektuar në Vlorë, djali i familjes erdhi nga Bergamo dhe pati kontakte të shpeshta

13:07 | 23/03/202013:070

Vlora është një tjetër qytet që i shtohet hartës së të infektuarëve. Ata janë pjestarë të së njëjtës familje. ABC Neës ishte pranë zonës ku jeton familja, ku mësoi se 69 vjeçari ishte shitës ambulant. Ndërkohë autoritet nisen dezinfektimin e zonës.

4 antëarë të një familje në qytetin e Vlorës gjyshja 77 vjeç, çifiti 69 dhe 50 vjeç dhe djali 24 vjeç janë nisur drejt spitalit infektiv në Tiranë.

Ata dyshohet se janë të infektuar nga djali i tyre, i cili ka ardhur pak ditë më parë, në datën 8 mars nga Bergamo dhe në 20 mars është larguar përsëri në Gjermani.

ABC News mësoi se 69 vjeçari ishte shitës ambulant. Banorët treguan se ai ka punuar çdo ditë në zonën e njohur si Ish-Kapelja në qytetin bregdetar, në të cilën ndodhet edhe tregu i madh i qytetit. Fqinjët e familjes treguan se ndihen të frikësuar nga situata.

Edhe lëvizjet në qytet të tij gjatë kësaj kohe kanë qenë të shpeshta.

Ndërkohë djali i cili dyshohet se ka sjell virusin është larguar drej Gjermanisë në datën 20 Mars. Gjatë kohës që ka qenë në Shqiperi nuk ka shfaqur probleme me shëndetin. Takimet e tij gjatë 12 ditëve janë të shumta.

Mëngjesin e kësaj të hëne autoritetet kanë nisur dizinfektimin e zonës ku jetonte familja e infektuar./abcnews.al

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono