Falas dhe pa detyrim: Kush do të vaksinohen të parët në fund të muajit

schedule12:39 - 1 Janar, 2021

schedule 12:39 - 1 Janar, 2021

Shqipëria do të marrë 10 750 doza të vaksinës kundër koronavirusit në gjatë javëve në vijim dhe sipas kryeministrit Rama, vaksinimi do të nisë menjëherë gjatë javës së tretë të këtij muaji.

Lexo edhe: Rama: Shqipëria ka siguruar 500 mijë dozat e para të vaksinës nga Pfizer

10 750 dozat e para do të përdorën kryesisht për vaksnimin e bluzave të bardha të mësuesve, ndërsa radha e vaksinimit pas ardhjes së dozave të tjera do të fillojë me policët si edhe të moshuarit mbi 75 vjeç.

Kryeministri shpjegoi se bërja e vaksinës do të jetë falas dhe jo e detyrueshme për qytetarët.

“Vaksina do të jetë falas por jo e detyrueshme. Pavarësisht kësaj ajo është e këshillueshme për të gjithë. Vaksinimi do të nisë me bluzat e bardha, mësuesit, efektivët e policisë në terren dhe moshat madhore mbi 75 vjeç. Jam tejet i lehtësuar sot pas këtij dakordësimi të marrëveshjes për vaksinën. Jam i lumtur që munda t’iua jap sot këtë lajm të gëzueshëm. Qoftë oguri fantastik dhe prova shembullore e faktit se më të keqen e kemi lënë pas dhe më të mirë e kemi para”, u shpreh Rama. /abcnews.al