Facebook mbyll dy operacione të fshehta me ndikim nga Kina dhe Rusia, përhapnin propagandë pro-Moskës për luftën

schedule10:57 - 28 Shtator, 2022

schedule 10:57 - 28 Shtator, 2022

Dy operacione të fshehta me ndikim nga Kina dhe Rusia që përhapin narrativa politike rreth pushtimit të Ukrainës nga Kremlini u hoqën nga Facebook për shkelje të politikës së platformës për “sjellje joautentike”, tha kompania.

Rrjeti rus ishte më i madhi i llojit të tij që kemi ndërprerë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, tha Meta, duke synuar audiencën në Gjermani, Francë, Itali dhe Ukrainë me rrëfime të fokusuara në luftën dhe ndikimin e saj përmes një rrjeti të gjerë të mbi 60 faqe interneti që imitojnë organizata legjitime të lajmeve.

Rrëfimet e shtyra nga rrjeti rus përqendroheshin në luftën në Ukrainë, duke propaganduar pikat e bisedave të Kremlinit për ndikimin e sanksioneve dhe duke përhapur histori kritike për refugjatët ukrainas, shkruan CNN.

Rrjeti i përhapur, i cili filloi në maj të këtij viti, përbëhej nga mbi 60 faqe interneti që imitonin me kujdes organizatat e lajmeve në të gjithë Evropën, duke përfshirë The Guardian, Bild dhe Der Spiegel. Përpjekja për dezinformim qarkullonte rreth artikujve të lajmeve të rreme, memeve origjinale dhe videove në YouTube të cilat u shpërndanë në Facebook, Instagram, Telegram, Tëitter, Change.org, Avaaz dhe LiveJournal, sipas Meta.

Përmbajtja u shpërnda në anglisht, frëngjisht, gjermanisht, italisht, spanjisht, rusisht dhe ukrainisht, dhe në disa raste u përforcua nga faqet në Facebook të ambasadave ruse në Evropë dhe Azi.

“Ky është operacioni më i madh dhe më kompleks me origjinë ruse që ne kemi ndërprerë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. Paraqiste një kombinim të pazakontë të sofistikimit dhe forcës brutale”, tha Meta.

Rrjeti që e kishte origjinën në Kinë ishte më i vogël në shtrirjen e tij dhe synonte njerëzit në Shtetet e Bashkuara, Republikën Çeke dhe në një masë më të vogël audiencat kineze dhe franceze globalisht në katër përpjekje kryesisht të ndara dhe jetëshkurtër midis 2021 dhe mesit të shtatorit 2022.

Në SHBA, operacioni u fokusua në “politikën e brendshme përpara zgjedhjeve afatmesme”, ndërsa në Republikën Çeke narrativat kishin të bënin me “politikën e jashtme të vendit ndaj Kinës dhe Ukrainës”, tha Meta. /abcnews.al