Trajnohen
Një dyluftim mes Lukakut dhe De Ligt

turiste-1280x724.jpg
ent ela17:45 | 28/03/2019

Edhe udhërrëfyesit turistikë do të formalizohen. Së shpejti Ministria e Turizmit do të certifikojë personat që shoqërojnë apo u shërbejnë turistëve.

Ministria e mjedisit dhe turizmit do të certifikoje se shpejti udhërrëfyesit e parë turistik. Gjatë interpelancës me operatoret turistik ministri Klosi bëri me dije se tashmë edhe kjo fushë do të formalizohet duke vënë në shërbim të turistëve persona të trajtuan dhe specializuar.

“Aktualisht kemi 3 subjekte (Tirana Training Center- Kategoria Kombëtar dhe Kategoria Lokal, NATGA Training Center- Kategoria Kombëtar dhe Kategoria Lokal, Federata Shqiptare e Rafting- Kategoria- Specialiteti i Veçantë Rafting/Kajak dhe Kanoe/ Hidrospeed/ Kanionim dhe Kacavjerrje) që Ministria ju ka akredituar programet e udhërrëfyesit turistik të ofruara prej tyre”.

Sa i takon udhërrëfyesve turistik të huaj, ministri Klosi bëri me dije se nëse ai nuk është i certifikuar në Shqipëri mund të shërbej si shoqërues turistësh por duhet të ketë gjithashtu dhe një udhërrëfyes turistik të certifikuar. E nëse nuk e zbatojnë këtë pikë ata ndëshkohen me 150 000 lekë gjobe./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono