te rinj
ZUM MEDIKAMENTEN-PREISVERLGLEICH ZWISCHEN DER SCHWEIZ UND DEM AUSLAND STELLEN WIR IHNEN AM DIENSTAG, 12. FEBRUAR 2013 FOLGENDES ARCHIVBILD ZUR VERFUEGUNG - Eine Mitarbeiterin der Apotheke Wyss versieht Medikamentenschachteln mit Strichcodes, aufgenommen am 13. Juli 2012 in der Apotheke Wyss in Baden. (KEYSTONE/GAETAN BALLY / Keystone)..

sherri.jpg
Autor E14:38 | 20/01/2020

Disa të rinj janë përleshur me shkopinj dhe thika në zonën e Fakultetit të Gjuhëve të Huaja në Tiranë.

Sherri ka nisur mes dy grupeve për shkaqe ende të paqarta.

Nga të dhënat paraprake mësohet se nga sherri masiv kanë mbetur të plagosur me thika dhe mjete të forta dy të rinj, ndërsa policia ndodhet në vendin e ngjarjes për të sqaruar rrethanat e sherrit. /abcnews.al

policia-kamez-1.jpg
in a14:31 | 20/01/2020

Për shkak të një sherri masiv i cili ka ndodhur në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja, dy persona kanë mbetur të plagosur.

Burime për abcnews.al bëjnë me dije se në sherr janë përfshirë dy grupe të rinjsh, ndërsa raportohet se disa prej të rinjve ishin të pajisur me mjete prerëse, thika.

Mësohet se policia ka nisur hetimet për zbardhjen e ngjarjes.

moda-1280x706.jpg
nev ila16:15 | 04/07/2019

 

Tendencat më të fundit të modës  në ngjyra dhe stil, vijnë në një formë krejt origjinale nga studentët e atelierit të tekstilit dhe modës në galerinë Fab.

Origjinalitet, guxim ,tendencë karakterizojnë krijimet e studentëve të atelierit të tekstilit dhe modës në galerinë Fab.  Veshjet e krijuara prej 6 stilistët e së nesërmes u përcollën me stil dhe elegancë në një sfilatë modë

Pedagogia dhe artistja Najada Hamza  thotë se janë 6 dizajnet  krejt të ndryshëm nga njeri-tjetri, por me personalitet të spikatur, gjë që ja uron edhe në të ardhmen që të vazhdojnë në këtë rrugë.

Detaji bën diferencën në fushën  e modës, e kjo nuk mungon edhe në këto veshje.

Si muzë frymëzimi kanë shërbyer elementët etnografike dhe detaje nga jeta social kulturore shqiptare.

Si motivet e veshjeve të Mirditës i ka kthyer në një tendencë të vërtetë

Dizajnerit shqiptarë janë mjaft interesante ata shprehen me stil që në skica, por ende nuk kemi një stilist i cili prodhon materialin bazik copën vetë për Najada Hamzen, fusha e modës kërkon më shumë mbështetje për të krijuar stilin Made in Albania.

Në këto krijime veshjesh, ka  inspirim edhe nga motivet aziatike, apo forma gjeometrike dhe abstrakte.

Sfilata përcolli  jo vetëm tendencat më të fundit të modës  në ngjyra, forma dhe materiale si fusha me globale, por  nuk munguan edhe krijimet e guximshme, veshje të kthyera në vepra të mirëfillta arti./ABC News Albania 24/7

shqiptaret-2.jpg
nev ila15:37 | 18/06/2019

Gjatë 2018 kanë lidhur martesën 23 mijë e 104 çifte, krahasuar me 22 mijë e 641 çifte në 2017. Sipas INSTAT ka një tendencë në rritje të atyre që martohen të rinj, por nga ana tjetër edhe sociologët rendisin disa nga faktorët social-kulturor për institucionin e martesës. 

Më shumë të rinj shqiptarë i thanë “po” njëri-tjetrit gjatë vitit 2018. Sipas INSTAT, rezulton se kanë lidhur martesë 23 mijë e 104 çifte, rreth 2% më shumë se në 2017, ku numri i martesave ishte 22,641.

Sociologët japin edhe disa nga arsyet për këtë lloji trendi të martesave tek të rinjtë shqiptarë gjatë viteve të fundit

“Lindin edhe pikëpyetje që si është e mundur që krahasuar me një vit më parë, mosha e martesës së të rinjve shqiptarë është ulur me 1 vit. ndoshta jetesa e lidhur në një martesë mund tu krijojë premisa për një cilësi jete më të mirë së bashku. një arsye e dytë mund të lidhet edhe me një faktor të trashëgueshëm kulturor sipas të cilit, veçanërisht vajzat kanë më shumë merakun për të vrapuar drejt institucionit të martesës, ndoshta njohjet që fillojnë më herët e kryejnë ciklin fillestar më shpejt se të tjerët dhe këto lloj çiftesh përshpejtojnë hapin drejt institucionit të martesës”,tha Entela Binjaku, sociologe.

Nga ana tjetër sociologët shprehen se faktori i moshës shpesh luan rol edhe sa i përket numrit të divorceve

“Ne kemi parë që brenda 5 vjecarit të parë sidomos, pas martese, numri i cifteve që i janë drejtuar gjykatave për zgjidhje është i lartë. po të shikojmë faktorët se cilët i kanë cuar drejt divorcit, aty nuk renditet mosha e re por shumë herë ka ndodhur që martesat e krijuara mes të rinjve shumë të rinj në moshë mund të kenë rritur premisën që ky cift shumë shpejt të ezaurojë mjaft nga pritshmëritë që ka pasur për martesën në momentin që i është drejtuar asaj që të shkojë drejt zgjidhjes”, bën me dije sociologia.

Sipas raportit të INSTAT tek femrat, më shumë se 53 % e martesave realizohen deri në moshën 24 vjeç dhe deri në moshën 29 vjeç janë kryer 80,5 % e tyre. Kjo shpjegon moshën relativisht të re në martesë për femrat, e cila është 25,5 vjeç, nga 26.5 vjeç në 2017. Ndërsa për meshkujt  54,6 % e martesave realizohen deri në moshën 29 vjeç, dhe 82,4 % e martesave deri në moshën 34 vjeç. Pra 30.2 vjeç është mosha mesatare e martesës për meshkujt sipas INSTAT./ABC News Albania 24/7

policia-4.jpg
ad min21:45 | 20/03/2019

Një person ka mbetur i plagosur me thikë mbrëmjen e sotme në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur pas një sherri mes disa të rinjve, jashtë një lokali në zonën e Skelës. Mësohet se i dëmtuari është qëlluar me thikë në këmbë.

Ai është nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Vlorës, por nuk paraqet rrezik për jetën. Autori po kërkohet nga policia, ndërsa ende nuk dihen motivet e konfliktit mes të rinjve./abcnews.al

vloraa.png
ad min10:48 | 12/10/2018

Ndërhyrja në kohë e policisë ka parandaluar përshkallëzimin e një konflikti që mund të kishte pasoja tragjike.

Kjo pasi një sherr verbal që nisi mëngjesin e kësaj të premteje mes dy të rinjve pranë një lokali në Vlorë përfundoi në konflikt fizik.

Për pasojë mbeti i plagosur me thikë 18-vjeçari I.S. Pas hetimeve të menjëhershme të policisë u bë e mundur kapja e autorit. Ai është Xh.A, bashkëmoshatar me të plagosurin.

Dyshohet se konflikti ka ndodhur për motive të dobëta midis disa të rinjve.

Ndërkohë mësohet se i plagosuri ndodhet jashtë rrezikut për jetën./abcnews.al

TE-PUNESUARIT-SEZONALE-1280x720.jpg
ent ela13:27 | 08/08/2018

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar të dhënat mbi numrin e të punësuarëve, por edhe subjekteve që nuk kanë deklaruar punonjësit e tyre. Numrin më të madh të të punësuarëve për sezonin turistik e zë Bashkia Durrës.

Rreth 18.900 të rinj janë punësuar gjatë periudhës 22 qershor-6 gusht. Të dhënat e fundit janë publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve.

Këto shifra i përkasin Drejtorive Rajonale Durrës, Vlorë, Shkodër, Lezhë, dhe Sarandë, ku zhvillohet kryesisht aktiviteti i turizmit dhe reflektojnë punën e përditshme, që administrata tatimore po bën për të ndërgjegjësuar të gjitha subjektet që operojnë në këto zona, në lidhje me detyrimet ligjore.

Drejtoria me numrin më të lartë të punësimeve të reja është e ajo e Durrësit me 7,657, e ndjekur nga Vlora me 4,200 të punësuar,  Saranda me 2,641, Shkodra me 2,238 dhe në fund  Lezha me 2,154 të punësuar të rinj.

Sipas drejtorisë së përgjithshme të tatimeve nuk janë ndalur kontrollet ndaj tatim paguesëve që të përmbushin detyrimet e e tyre. Si rezultat janë konstatuar rreth 370 tatimpagues me punonjës të padeklaruar, të cilët u përfshinë në skemën e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore.

Thirrja i drejtohet çdo të punësuari që të denoncojë raste të mospagesave të kontributeve për punën e kryer, si dhe tatimpaguesit që të përmbushin detyrimet në mënyrë korrekte. /abcnews.al

filolofjiku.jpg
ad min14:43 | 04/08/2018

Nevojat e tregut të punës gjithnjë e më tepër janë për specialistë në teknologjinë e informacionit apo zanatçinj, por universitetet vijojnë të nxjerrin nga auditorët ekonomistë dhe juristë. Gati 60 % e të diplomuarve vitin e shkuar ishin në këto degë.

Juridiku, ekonomiku dhe shkencat sociale mbeten degët më të parapelqyra nga të rinjtë në vendin tonë. Vitin e shkuar gati 60% të diplomave, universitetet i kanë dhënë në këto degë.

Sipas Institutit të Statistikave në vitin 2017 në arsimin e lartë janë diplomuar 35.173 studentë, ose 11,0 % më shumë se në vitin 2016. Kryesojnë vajzat me 64,1 % ndërkohë që më shumë se gjysma kanë përfunduar programet bachelor.

Numri më i lartë i të diplomuarve është në fushat “biznes administrim dhe ligj” që shënon me 29,6 %, ndjekur nga “shëndet dhe mirëqenie” me 13,6 %, dhe “shkenca sociale, gazetari dhe informacion” me 12,2 %.

Ndërkohë nxënësit që kanë përfunduar arsimin e mesëm pësuan rënie me 5.6% krahasuar me vitin 2016. Rreth 36 mijë e 400 nxënës u diplomuan në gjimnaz apo shkollë profesionale në vitin 2017 ndërkohë që bie në sy një luhatje e vogël mes djemve dhe vajzave.

Ndërsa shkollën 9-vjeçare vitin e shkuar e përfunduan rreth 36 mijë e 500 nxënës. 1,4 %  më shumë se në vitin 2016./abcnews.al

sherrii.jpg
ad min14:44 | 20/07/2018

Një sherr masiv ka ndodhur para një lokali në qytetin e Vlorës. Disa të rinj fillimisht u përplasen verbalisht, por më pas u përdorën dhe thika. Për pasojë dy nga personat në konflikt morën plagë të rënda dhe u dërguan në spital. Kurse disa të tjerë u shoqëruan në ambientet e policisë së këtij qyteti. Nuk dihen shkaqet që çuan në këtë perleshje të rinjsh, por nga dëshmitë e para bëhet fjalë për dy grupe në konflikt me njëri-tjetrin./abcnews.al

edi-rama123456.jpg
ad min13:37 | 16/07/2018

“Akademia e 100 fshatrave” është rrjeti më i ri i bashkëpunimit mes qeverisë dhe botës universitare. Në funksion të 100 fshatrave, të përzgjedhur për tu kthyer në destinacione të reja turistike është nënshkruar në kryeministri, marrëveshja për projektet e Programit Kombëtar të Rilindjes Rurale.

Projekti “100 fshatrat” është fitimprurës për të gjithë sipas kryeministrit Edi Rama. Të parët janë familjet, shtëpitë e të cilëve do të shndërrohen në destinacione të mirëfillta turistike.

“Për t’i dhënë hov një zhvillimi ekonomik dhe social aty ku deri sot kjo duket e pamundur”.

Me nënshkrimin e marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet qeverisë dhe universiteteve, do të jenë studentët, ata që nuk do t’i kthejnë më sytë nga rrogat e shtetit tha kryeministri Rama.

“Po krijojmë rrugë dhe mundësi për shumë studentë të sotëm që të jenë nesër aktorë dhe protagonistë të zhvillimit dhe ta shikojnë jetën e tyre profesionale jo të lidhur domosdoshmërisht me një punë në shtet.”

Të ardhurat do të rriten edhe për vetë pedagogët që do të jenë pjesë e ndërveprimit të munguar qeveri-botë akademike.

“Por edhe duke krijuar për veten e tyre mundësi që të përfshihen në një rrjet konsulencash që nesër mund të japë një vlerë të shtuar në të ardhurat e tyre”.

Lista e atyre që do të përfitojnë nga zgjerimi i Shqipërisë turistike vazhdon me emigrantët.

“Si një instrument, ku secili që do të investojë do të fitojë më shumë se emigracioni çfarëdo qoftë ajo”.

Akademia rurale që lindi pas nënshkrimit të këtyre marrëveshjeve shënon sipas kryeministrit Rama, rrugën e re të dijes që do t’i vihet në dispozicion njerëzve të zakonshëm, duke i mësuar jo vetëm se si të bëjnë më shpejt e më mirë aplikimet për të marrë financime për prodhimin bujqësor e blegtoral, jo vetëm se si ta shndrrojnë shtëpinë në një bujtinë  për të ndërtuar një agroturizëm  por mbi të gjitha se si ta shohin ardhmen aty ku kanë tokën e prindërve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono