Panucci

Panucci.jpg
Veronik Istrefaj21:56 | 22/03/2020

Katër fitore, dy barazime dhe plot nëntë humbje: Ky ishte bilanci i Christian Panuccit në krye të Shqipërisë. I shumëkritikuar dhe gjatë fundit të aventurës së tij, edhe i urryer nga tifozët shqiptarë. Panucci kishte një vizion tjetër për kombëtaren e Shqipërisë, një vizion që thuajse askush nuk e pëlqente dhe që askush nuk ishte komod për të pritur rezultatet.

Presidenti Duka u detyrua të ndërhyjë, duke e shkarkuar strategun italian dhe duke emëruar një tjetër “axurr”, Edoardo Rejan. Ky i fundit, ka sjellë një frymë tjetër në krye të kuqezinjve, që kanë marrë rezultate relativisht të mira.

Momenti kulminant, që i kushtoi dhe stolin Panuccit, ishte ajo humbje fiks dy vite më parë, përballë Turqisë. Me datë 22 mars të 2019-ës, kombëtarja jonë kuqezi mposhtej 0-2 nga turqit, një humbje që shoi çdo shpresë që kishim për kualifikim në Euro2020./abcnews.al

Duka-Panucci-1280x729.jpg
Veronik Istrefaj13:49 | 07/02/2020

Ish-trajneri i Shqipërisë, Christian Panucci, ka dhënë një intervistë të gjatë për “Gazzetta Dello Sport”, aty ku foli dhe për aventurën e tij në Shqipëri. Trajneri italian tha se Duka kishte dhënë disa deklarata të shëmtuara pas largimit të tij, si dhe pranoi se stoli i Shqipërisë, ishte puna më e vështirë për t’u marrë përsipër.

“Kur mbërrita në Shqipëri, skuadra ishte në vend të katërt në grupin kualifikues për Botërorin e 2018. Në fund, e mbyllën të tretë. Shqipëria është një shtet shumë i komplikuar.

Pas Euro 2016, stoli më i vështirë për t’u marrë përsipër, ishte i Shqipërisë. Ishte stoli më i vështirë, pasi skuadra vite nga një Europian i arritur për herë të parë, të kryeje stërvitje ishte “gjysmë-vetëvrasje”.

Në kualifikueset e Euro2020, ishim në vend të katërt. Të renditeshim të tretët, do ishte arritje e suksesshme, të dytët një mrekulli. Megjithatë, unë jam i lumtur, një eksperiencë e jashtëzakonshme për mua.

Presidenti i Federatës Shqiptare ka thënë disa deklarata të shëmtuara për mua, por kur isha unë atje, sillej si president dhe nuk ndërhynte në asgjë. Më la të punoj i qetë”, përfundoi Panucci./abcnews.al

Duka-Panucci-1280x729.jpg
Veronik Istrefaj11:02 | 10/01/2020

Armando Duka ka folur hapur! Presidenti i Federatës Shqiptarë të Futbollit ka dhënë një intervistë për “RadioSei”, aty ku i thuri elozhe Eduardo Rejës, si dhe shpërtheu kundrejt ish-trajnerit, Christian Panucci.

“Teknikët italianë janë më të mirët”, tha fillimisht Duka për Radiosei. “Reja ishte pak i hutuar në fillim, kështu që Igli (Tare) e thirri dhe e bindi që të bëhej trajneri i Shqipërisë. Edy ka një përvojë shumë të mirë si trajner dhe një njeri i mençur. Ai solli një buzëqeshje përsëri në ekip dhe ka një atmosferë përfundimisht konstruktive”.

PANUCCI – “Një zgjedhje e gabuar, shkatërroi ekipin. Ai është një njeri me konflikt: ai kurrë nuk do të jetë trajner. Pas çdo ndeshje pati tensione me shtypin, ajo krijoi çarje në ekip. Ai nuk mendon për futbollin, por vetëm për paratë. Kur e njoftova për shkarkimi, menjëherë më tha që do të pretendonte edhe qindarkën e fundit.. Nuk është çështje ekonomike, por korrektësi etike”, përfundoi Duka./abcnews.al

Duka-Panucci-1280x729.jpg
Veronik Istrefaj20:13 | 08/01/2020

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, ka dhënë një intervistë të gjatë për “Gazzetta Dello Sport”, aty ku ka prekur shumë tema. Më shumë, Duka u ndalua te trajnerët italianë, si dhe te futbollistët shqiptarë që luajnë në Serie A.

TRAJNERËT – “Pas kualifikimit historik në Euro 2016, synojmë të shkojmë në Euro 2024 me Edi Rejën, trajner i kombëtares sonë dhe të moshave U-17, U-19, U-21. U besojmë shpesh trajnerëve italianë sepse janë mjeshtra të taktikës dhe të disiplinës. Talentet tona më të mëdha luajnë në Serinë A dhe kjo i ndihmon që të rriten”.

KUMBULLA – “Kumbulla është profili i lojtarit shqiptar me më shumë të ardhme. Është 20 vjeç, po bën gjëra të mira te Verona, është rritur tek moshat e këtij klubi dhe është thirrur nga trajneri Reja, madje ka debutuar duke luajtur disa minuta. Është i destinuar për të qenë një lojtar i madh. Është i fortë taktikisht, fizikisht dhe ka karakter të mirë. Te Verona është edhe Rrahmani, ka luajtur me Shqipërinë, por më pas vendosi të zgjedhë Kosovën”.

KAPITENI – “Hysaj është kapiteni ynë, është lojtari me më shumë eksperiencë dhe shpresojmë që të sërish hapësira tek Napoli. Me Ançelotin luajti shumë pak. Gjimshiti është një lojtar i mirë, luan në Champions dhe kjo nuk është pak për ne. Strakosha dhe Berisha janë të fortë dhe vënë në vështirësi zgjedhjeje trajnerin Reja. Por në Serinë B është edhe Veseli me Empolin”.

ITALIANËT – “Trajnerët italianë kanë sukses kudo, këtë e thotë historia. E nisa duke i dhënë besim Dossenës, por qëndroi pak. I dyti ishte De Biassi, na çoi në Europian për herë të parë dhe iu dha edhe nënshtetësia shqiptare. Tek ne konsiderohet hero. Pas tij erdhi Panuçi, i vetmi që më zhgënjeu pak. Nuk arriti të krijonte një klimë të mirë. Vendosa ta marr trajner për shkak të karakterit të fortë që tregonte në fushë, pasi e admiroja kur e shihja në televizor. Ishte pa eksperiencë si trajner, por kjo nuk më kushtëzoi që t’i ofroja postin në kombëtare. Kur erdhi më tha: ‘president, nëse një ditë do të më shkarkoni, atëherë nuk do t’ju kërkoj asgjë’. Nuk ndodhi kështu. Madje, tani na ka sjellë edhe një kërkesë që duhet t’i paguajmë shpërblimet e pas-shkarkimit. Këtë kërkesë po e studiojnë avokatët, por nuk është çështje lekësh, mua kjo më ka hidhëruar”.

REJA – “Është një trajner ekspert dhe së bashku me të dhe stafin e tij do të përpiqemi të çojmë përpara një projekt afatgjatë. Kualifikimi në Botëror është i vështirë, por synojmë me të gjitha forcat që të kualifikohemi në Euro 2024. Është ëndrra ime”.

AIR ALBANIA – “Stadiumi i ri është gjëja më e bukur në Shqipëri sot dhe është tejet i rëndësishëm për ne. Në stadiumet e qyteteve që u goditën nga tërmeti tani janë vendosur çadra për të dëmtuarit. Të gjithë lojtarët e Kombëtares dhuruan para të konsiderueshme për të dëmtuarit, ndërkohë që ka kontribuuar edhe vetë federata italiane me në krye presidentin Gravina. Reja gjithashtu dha një kontribut, por edhe klubi i Lacios. Me paratë e mbledhura do të mund të ndërtojmë shtëpi të reja. Më 10 janar do të luhet edhe një ndeshje mes legjendave të futbollit italian, grek, turk dhe shqiptar. Të ardhurat do të shkojnë për bamirësi”, përfundoi Armando Duka./abcnews.al

Berisha-Panucci.jpg
Veronik Istrefaj17:08 | 04/01/2020

Christian Panucci nuk ishte për asnjë moment një trajner i dashur për futbollistët e kombëtares tonë kuqezi, që nuk besonin aspak te strategu italian. Që nga largimi i Panuccit, kombëtarja jonë kuqezi ka marrë rezultate më pozitive dhe futbollistët duken se kanë raporte të shkëlqyera me teknikun Reja.

Në “Air Albania Stadium”, do të luhet me datë 10 janar miqësorja e yjeve dhe çdo e ardhur nga shitja e biletave, do të shkojë për familjet e prekura nga tërmeti. Andi Lila ka qenë një nga promovuesit më të mëdhenj të kësaj ndeshje dhe në profilin e tij në Instagram, bie në sy një koment i portierit të kombëtares, Etrit Berisha. Gardiani kuqezi ka thumbuar ish-trajnerin Christian Panucci, duke komentuar: “Panucci, është në formacion?”

Ky koment ka marrë menjëherë përgjigjen e Andi Lilës, që ka shkruar: “Nuk e ka grumbulluar De Biassi me sa kam parë. Mbrojtës i djathtë është Zambrotta”./abcnews.al

 

Komenti i Etrit Berishës
Christian-Panucci-ne-konference-per-shtyp-1280x853.jpg
ent ela09:56 | 23/03/2019

Kristian Panucci nuk është me trajneri i Kombëtares së Shqipërisë. Lajmi është bërë i ditur nga Federata Shqiptare e Futbollit. Shkarkimi i trajnerit Italian erdhi pas humbjes ndaj Turqisë në ndeshjen e parë të kualifikueseve të “EURO 2020”. Drejtimin e skuadrës për ndeshjen ndaj Andores, e merr Ervin Bulku dhe Sulejman Mema.

“Federata Shqiptare e Futbollit njofton se ditën e sotme ka ndërprerë zyrtarisht bashkëpunimin me trajnerin Christian Panucci. E falënderojmë trajnerin Panucci për punën e zhvilluar deri më tani dhe i urojmë suksese në vazhdimin e karrierës. Ekipi kombëtar në ndeshjen e dytë zyrtare eliminatore kundër Andorrës në transfertë do të drejtohet nga Ervin Bulku dhe Sulejman Mema, si edhe pjesa tjetër e stafit aktual”, është njoftimi zyrtar i Federatës Shqiptare te Futbollit.

Pasuesi i Panuccit mund të jetë trajneri Italian, Edi Reja i cili në të kaluarën ka drejtuar shumë skuadra në Itali dhe prej tre vitesh është pa kontratë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono