kreu i kadastres

alibeaj-1280x668.jpg
ent ela14:43 | 05/10/2019

Pas denoncimit të kryeministrit Rama dhe zvëndëskryeministrit Braçe të prokurorit që arrestoi kreun e Kadastrës në Durrës, ka ardhur edhe reagimi i Partisë Demokratike. Në një deklaratë nga selia blu ish deputeti demokrat Enkeljed Alibeaj tha se shqiptarët prisnin sot nga Rama të kërkonte arrestimin prokurorit që u shërben bandave, ndërsa duhet t’u japë menjëherë përgjigje disa pyetjeve.

“Shqiptarët panë sot një qeveri që ka frikë t’i përmendë emrin një bande për të cilën Rama e Braçe denoncuan se punon prokurori Ndoja. Ju e  dini mirë se si ka qenë qëndrimi PD në kohë ndaj prokurorit në fjalë. Ajo që presin shqiptarët nuk është a ka lidhje gjaku Braçe me prokurorin, por shqiptarët prisnin sot që Rama të bënte kryeministrin dhe arrestimin e prokurorit që i shërben bandave që ai i njihka, po nuk i përmend emrin.  Rama të përgjigjet për cdo pyetje cilës bande i shërbën prokuror Ndoja? Prej sa kohësh Rama është në dijeni që Ndoja punon për bandat e jo për shtetin?”- tha Alibeaj.

Deklaratë e Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj

Sot shqiptarët kanë parë me zë dhe figurë sesa e pafuqishme është qeveria e Edi Ramës për të luftuar me të vërtetë bandat dhe zyrtarët e lidhur me to. Nëpërmjet qëndrimeve burracake të kryeministrit dhe zëvendëskryeministrit, shqiptarët panë sot një qeveri që ka frikë t’i përmendë emrin një bande për llogari të së cilës, si Edi Rama dhe Erjon Braçe denoncuan se punon prokurori i Durrësit, Arjan Ndoja.

Dhe ju e dini fare mirë se cili ka qenë qëndrimi i Partisë Demokratike në kohë për prokurorin në fjalë.

Ajo që presin sot qytetarët shqiptarë nuk është a ka Erjon Braçe lidhje gjaku me drejtorin e arrestuar të Kadastrës. Kjo nuk ka pikë rëndësie për çështjen në fjalë.

Dje dhe sot, Erjon Braçe, bashkë me Edi Ramën, i bënë presion drejtësisë në sallën e gjyqit për të mbrojtur një zyrtar të emëruar nga vetë ata dhe që akuzohet për shpërdorim detyre nga një prokuror, që është në shërbim të bandave të Durrësit- citoj kryeministrin dhe zëvendëskryeministrin e vendit.

Ajo që prisnin sot shqiptarët nuk ishte refreni i propagandës bajate se “fajin e ka opozita”. Shqiptarët prisnin sot, që Edi Rama të bënte kryeministrin dhe të kërkonte arrestimin e prokurorit që i shërben bandave, si dhe nxjerrjen para drejtësisë të këtyre bandave, të cilat ai i njohka, por nuk ua përmend emrin.

Është urgjente që Edi Rama të përgjigjet për disa pyetje që sot ia bën çdo shqiptar.

  1. Cilës bande të Durrësit i shërben prokurori Arjan Ndoja?
  2. Prej sa kohësh Edi Rama është në dijeni të faktit që Arjan Ndoja punon për bandat dhe jo për shtetin?
  3. Pse heshti Edi Rama dhe Erjon Braçe deri më sot dhe nuk dolën përpara se të arrestohej njeriu i tyre në Kadastrën e Durrësit?
  4. Pse nuk e arreston prokurorin që i shërben bandës dhe bandën që mbështet prokurorin?

Këtyre pyetjeve Edi Rama duhet t’u japë përgjigje menjëherë. Pjesëmarrja e paprecedente e një zëvendëskryeministri në një seance gjyqësore dhe shantazhi publik nuk i shërben as ligjit, as të vërtetës, as drejtësisë. Ajo është vetëm propagandë që mbron bandat, me të cilat Edi Rama blen vota dhe mban në këmbë pushtetin e tij. /abcnews.al

brace-ashk-1280x674.jpg
ent ela12:19 | 05/10/2019

Me dokumenta dhe fakte, zëvendëskryeminsitri Erjon Braçe ka denoncuar prokurorin Arjan Ndoji se ka gënjyer dhe mashtruar dje gjykatën gjatës seancës kur u dha masa për drejtorin e Kadastrës Liridon Pula. Braçe ka hedhur poshtë akuzat ndaj kreut të kadastrës.

“Një prokuror ka ngritur akuzë ndaj punonjësit të Kadastrës. Është detyra ime që të gjej arsyet.

Çfarë është ky proces dhe kjo akuzë. Nuk është ajo që ka deklaruar në publik prokurori, nuk është ajo që kanë raportuar në mirëbesim të prokurorit disa media, nuk ka lidhje me ish drejtorin e Aluzinit që është në arrati sot nuk ka lidhje me grabitje e tjetërsim pronash.

Është një tjetër. Kompania Lura shpk ka ndërtuar me çdo leje të mundshme kompleksin “Lura 3” ka aplikuar për të regjistruar sipas ligjit çdo leje dhe i është shërbyer konform ligjit,

Është shërbyer konform ligjit dhe në këtë rast.

Kjo është çështja nuk ka lidhje as me grabitje tokash në Gjirin e Lalzit e legalizimesh.

Askush nga palët nuk janë ankuar apo kallëzuar për procedurën e ndjekur në zyrën e shtetit. As investitorit, as ndërtuesit nuk i është shkaktuar ndonjë dëm.

Po kush ka kallëzuar?

Një njeri anonim, as investitor, as ndërtues, as pronari i truallit, të gjithë të padëmtuar po ka kallazuar një anonim pa lidhje

Kallëzimi i është drejtuar këtij prokurori. Prokurori ia fshehu dje gjykatës.

Ky është kallëzimi drejtuar Arjan Ndojit. Janë 5 faqe, në asnjë rresht të tijinjn kallzuesi nuk përmend drejtorin e ASHK në Durrës, në asnjë rresht akuzon drejtorin e ASHK në Durrës.

Ky prokuror ka marrë kallëzim nga një anomim, por njohës i AKSH, pra procedimi penal ka nisur është regjistruar dhe drejtori ASH K nuk përmendet nuk akuzohet e kallëzohet gjëkundi janë të tjerë që përmenden. Ky fak iu fsheh dje gjykatës. Prokurori mashtroi gjykatën kur tha se kontrata e sipërmarrjes janë me përqindje, duke synuar të mbështesë akuzat për tjetërsim. Unë kam të gjitha kontartat e depozituata në ASHK”.

Reagimin e Braçes e ka shpërndarë edhe kryeministri Rama në Facebook duke e cilësuar se prokuroria e Durrësit është duke punuar në shërbim të një grupi kriminal.

“Prokurori i Durrësit që shantazhoi për hesap të një organizate kriminale zyrtarin e shtetit dhe më pas kërkoi burgosjen e tij, është mishërimi tipik i llumit të sistemit të drejtësisë, që nuk ka asnjë shans t’i shpëtojë pastrimit nga sistemi! Ky llum po kryen akte kriminale padrejtësie, me moton “Do ikim që do ikim, të kapim ç’të kapim!”?

Por dardha e ka bishtin mbrapa dhe çdo padrejtësi e bërë sot nga ata që nuk kalojnë dot Vetingun, do të ndëshkohet nesër, mu ashtu siç e kemi thënë qysh në nisje të reformës, siç shkruhet edhe në kërkesën e Bundestagut gjerman dhe siç do të kërkohet nga BE-ja në rrugën e negociatave për anëtarësim?

Drejtësia e munguar e 30 vjetëve, po vjen dalëngadalë dhe s’do të kursejë askënd”, shkruan Rama. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono