Kënga Magjike

collage-19.jpg
So Nila10:05 | 18/01/2020

Fifi nuk i mbajti dot lotët kur Eneda Tarifa u shpall fituese e “Këngës Magjike“. Salla thërriste emrin e saj, megjithatë Fifi nuk e hodhi poshtë kolegen dhe thotë se ka marrëdhënia të mira me të. Në fund të fundit, edhe i dha pikët maksimale në festival.

 

Po gjysëm kupën a e mori, donin të dinin fansat. “Një kupë mu ka thy prej tërmetit. Nëse e kam ndjerë një konkurrent në ‘Kënga Magjike’ ka qenë Eneda Tarifa. Dolën fjalë që i kisha paguar fansat në skenë. Pasha allahun të kisha pare t’i paguaja, nuk i kisha lënë, po s’i kam aq pare sa t’i paguaj njerëzit. U ndjeva e bekuar, por më ka ardhur keq për pozicionin që ka qenë Eneda. Ajo e mori me sportivitet”, u shpreh Fifi.

Por ndonëse thotë se s`mban mëri, sërish shtoi se nuk do të marrë pjesë në festivalin e radhës të ‘Këngës Magjike’, të paktën këtë mendje ka tani./abcnews.al

ardit-gjebrea.jpg
So Nila08:21 | 04/01/2020

Ardit Gjebrea ka njoftuar se për këtë vit ka ndryshime rrënjësore në emisionet “E diela shqiptare” dhe “Kënga Magjike”.

Ai ka treguar se këtë vit, festivali muzikor “Kënga Magjike” nuk do të zhvillohet.

Arditi sqaron se festivali do të rikthehet në pranverën e vitit 2021.

Për pasojë, ndryshime do të ketë edhe në “E diela shqiptare”.

Në sezonin e ri, që do të nisë në shtator emisioni do të jetë më i pasur në programacion.

Ky vendim vjen pas polemikave të shumta që ngjalli “Kënga Magjike 2019”. Këngëtarët dhe publiku nuk ishin të kënaqur me formulën e votimit dhe me siguri në vitin 2021 do ketë ndryshime./abcnews.al

fifi-dhe-eneda-tarifa-22.jpg
So Nila09:59 | 26/12/2019

Fitorja e Eneda Tarifës tek “Kënga Magjike” u shoqërua me diskutime të shumta, falë njerëzve që brohorisnin emrin e Fifit.

Një situatë e tillë, aludoi për një raport të ndryshuar mes këngëtareve, të cilat as nuk e ndiqnin më njëra tjerën në llogaritë përkatëse të Instagram-it. E ftuar mbrëmjen e djeshme tek “Soiree”, Eneda foli për herë të parë për marrëdhënien që ruan sot me këngëtaren.

“Unë po them që asgjë nga këto nuk është e vërtetë. Unë me Fifin bëmë party, after-party dhe after, after-party. Të nesërmen u zgjuam shumë vonë. Jemi shumë “cool” me njëra tjetrën!”- u shpreh Tarifa, duke mohuar çdo zë që flet për një krizë të mundshme mes tyre.

Mes të tjerash, ajo tregoi se në fakt kënga e preferuar e saj ishte “Thërime dashurie” e Marsela Çibukajt. Përsa i përket këngës së saj, këngëtarja më herët u shpreh kështu:

“Unë mendoj që edhe sikur të mos kisha asgjë në skenë, as balerinë, as kontekstin e caktuar që iu përshtat këngës, mendoj që kënga ime ishte një këngë e mrekullueshme dhe unë kam bërë të pamundurën dhe kam një arritje personale në një sfidë në këtë këngë për ta sjellë ndryshe për ta kënduar jashtë formës që Eneda këndon në përgjithësi. Mendoj që kjo këngë kishte distancë nga disa këngë të tjera të bukura të ‘Këngës Magjike,’” thotë ajo. “Mendoj se do ia kishte dalë gjithsesi edhe pa kontekstin që mori pas tërmetit.”/abcnews.al

flori.jpg
in a11:03 | 02/12/2019

Pak ditë më parë, u bë e ditur se të ardhurat nga biletat e shitura për “Kënga Magjike” do të shkojnë për ndërtimin e shtëpisë së familjes Caci në Thumanë.

Lajmin e bëri të ditur vetë Ardit Gjebrea, nëpërmjet një postimi në Instagram.

Ditën e mërkurë është edhe nata e parë e spektaklit dhe pjesë e tij janë bërë edhe këngëtarë që nuk kanë qenë konkurentë këtë vit.
Mes tyre edhe Flori Mumajesi, edhe pse jo konkurrent këtë vit, do të ngjitet në skenë për të njëjtin qëllim si kolegët e tij.

“Të gjithë bashkë si një grusht mundemi, për më tepër me muzikë. Ejani për të ndërtuar dhe ta zhdukim energjinë negative që ndonjëherë ja mbjellim vetë vetes dhe tokës,” shkruann Flori.
Kujtojmë se vitin e kaluar Flori u shpall fitues i festivalit me këngën “Plas” e me siguri kjo do të jetë zgjedhja e tij për performancën e së mërkurës. Anna Oxa gjithashtu do të mbërrijë në Shqipëri për t’u ngjitur në skenën e “Kënga Magjike”, lajm që e ka bërë të ditur Ardit Gjebrea./abcnews.al

Tamara-todevska-800x484-1.jpg
in a15:12 | 23/11/2019

Këtë vit në “Kënga Magjike” po marrin pjesë shumë artistë të huaj dhe një prej tyre do vijë nga Maqedonia. Ajo është këngëtarja maqedonase, Tamara Todevska e cila përfaqësoi në Eurovision Maqedoninë e Veriut me këngën “Proud”.

Tamara do të konkurrojë në “Këngën Magjike” me këngën “Monster” të kompozuar nga Darko Dimitrov.

“Monsters është një këngë për dashurinë. Për atë lloj dashurie që të bën të çmendesh. Atë dashuri, pa të cilën s’jeton dot”, shkruan Tamara në një postim në Instagram.

Këngëtarja publikoi edhe një foto me Kryebashkiakun Erion Veliaj, Ardit Gjebrean dhe Darko Dimitrov.

west-side-family.jpg
ger ta07:32 | 20/11/2019

Teksa kanë kaluar 5 vite nga ndarja nga jeta e Dr.Florit, West Side Family ka vendosur të rikthehet në skenë.

Landi dhe Miri do të marrin pjesë këtë vit në festivalin “Kenga Magjike”. Mirëpo, nuk mbaron me kaq, dyshja kanë përgatitur një surprizë për publikun. Bashkë me ta në skenë do të jetë edhe vëllai Dr.Florit, Alban Kondi.

Këtë lajm e ka konfirmuar vetë Albani për mediat online. Ai ka treguar se nuk e kishte menduar që të merrte pjesë bashkë me Landin dhe Mirin dhe se gjithë ideja erdhi spontanisht.

Po ashtu ai ka hedhur poshtë zërat se do të jetë gjithmonë me grupin West Side Family. Albanai ka thënë se tashmë West Side Family është si një familje që mirëpret këngëtarë të ndryshëm, sot do të jetë ai e nesër dikush tjetër.

Nuk na mbetet gjë tjetër veçse të shohim surprizën që kanë përgatitur djemtë./abcnews.al

OK-KENGA-MAGJIKE-2018.mpg_snapshot_01.39-1280x720.jpg
ad min17:34 | 09/12/2018

Kantautori Flor Mumajesi ngre trofeun e 20 të Këngës Magjike. Këngëatri mori votuat e kolegëve. Ky edicion rezultoi një spektakël i vërtetë gjatë 3 netëve në ekranin e Televizionit Kombëtar Klan.

Në vend të dytë u rendit dueti i Aurela Gaçes dhe Eli Farës dhe në vend të tretë Fifi dhe MC Kresha. Çmimi i “Televizionit Klan” iu dha këngëtarit Klajdi Haruni. “Grupi më i mirë” shkoi për “Revolt Klan” ndërsa Venera Lumani u shpall “Zëri femëror më i mirë” dhe trofeun për “Zërin më të mirë mashkull” e mori Mentor Haziri. “Magjia e Parë” iu dha këngëtarëve Lorenc Hasrama dhe Olsi Bylyku ndërsa me “Çmimin e Kritikës” u vlerësua Rozana Radi. “Çmimi i Produksionit” iu dha këngëtares Kejsi Tola./abcnews.al

flori-mumajesi-933x445.jpg
ad min00:58 | 09/12/2018

Finales së spektaklit më të madh të muzikës në Shqipëri, “Këngës Magjike” i ka ardhur fundi.

Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të me këngën “Plas”. Ai u votua nga vetë artistët pjesëmarrës si më i miri i këtij jubileu të “Këngës Magjike”.

“Tani është ai momenti kur vërtetë të plas shpirti, fillon dridhesh. Çfarë do thuash një gjë të mençur? Unë do them atë që ndjej, dedikuar muzikës, me ju përkrah që keni qenë mbështetje shumë e madhe. Përfshirja juaj në këtë këngë ma ka bërë jetën edhe më të lumtur, si në ëndërr. Dhe po iu them edhe një gjë, nëse nesër nuk merrem më me muzikë, nuk kam peng asgjë. E kam shijuar shumë. Faleminderit nga zemra dhe ua dedikoj ju këtë këngë”, tha këngëtari pasi fitoi çmimin e madh.

Mbrëmja ka qenë tejet emocionuese në “Pallatin e Kongreseve”, ndërkohë që gara mes artistëve big dhe atyre të rinj ka qenë shumë e vështirë.

“Kënga Magjike” për tre ditë në transmetim live dhuroi tek publiku emocione, surpriza dhe humor.

Në vend të dytë u shpall Aurela Gaçe dhe Eli Fara me këngën “Zemra Rratatata”. Ndërkohë Fifi dhe Mc Kresha fitues të çmimit të tretë me këngën “Psikopatja ime”./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono