billboard

dua-lipa-grammys-2020-b-billboard-1548-1280x847.jpg
So Nila11:00 | 10/03/2020

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare ka arritur një tjetër sukses të jashtëzakonshëm.

Pak javë më parë 23 vjeçarja publikoj këngën e re ‘Don’t Start Now’ e cila tashmë është renditur në pozitë e tretë në ‘Billboard Hot 100’.

Ky lajm e ka lumturuar pafund artisten e cila e ka ndarë këtë moment me adhuruesit në Instagram.

‘O Zot po e publikoj këtë tani sepse kjo mund të mos ndodhë më kurrë, në pozitën e 3 në Hot 100’, ka shkruar Dua.

Në prill publikohet albumi i saj i dyte ‘Future Nostalgia’./abcnews.al

 

selena-gomez-3.jpg
So Nila11:40 | 22/01/2020

Selena Gomez ka zënë vendin e parë në klasifikimin e “Billboard 200”.

Strategjia e Selena Gomezit duket se ka funksionuar pasi albumi i saj i tretë “Rare”, debutoi në krye të tabelës “Billboard 200”, sipas Neislen Music, të martën.

Suksesi në tabelë erdhi menjëherë pasi këngëtarja dhe aktorja 27-vjeçare arriti të jetë vendin e parë në tabelën e “Billboard Hot 100” me këngën “Lose You To Love Me”.

Ajo e pranoi se ndihej keq që ka lutur vazhdimisht fansat që ta dëgjojnë ose blejnë albumin e saj.

 

“Faleminderit shumë që bëtë diçka kaq personale për mua, do të jetë një moment që nuk do ta harroj kurrë. Ajo çfarë dua me të vërtetë është që ju ta shijoni muzikën dhe të përhapni dashuri”, ka shkruar ajo.

Triumfi i saj në tabelën e “Billboard 200” bazohet në periudhën javore (10-16 janar). Ndërsa, ky pozicion bazohet në kombinimin e shitjeve të albumit me atë të transmetimit.

Nga 112,000 njësi të Rare, 53,000 ishin shitjet e albumit dhe 3,000 ishin shitje ekuivalente.

Vitet e fundit, shumë muzikantë kanë filluar shitjen e biletave të koncerteve me kode riblerjeje të albumeve, të cilat llogariten në shifrat e shitjeve të tyre./abcnews.al

taylor_swift_0.jpg
in a14:01 | 19/11/2019

Taylor Swift ,pasi u njoftua se do të marrë çmimin “Artistja e Dekadës” me 25 nëntor në American Music Awards 2019, do nderohet me një tjetër çmim.

Këngëtarja është e para artiste që do të vlerësohet me çmimin “Gruaja e Dekadës” nga Billboard.

Swift do të nderohet me këtë çmim në eventin Woman in Music Event 2019 në 12 dhjetor , në Hollywood Palladium në Los Angelos.

Më këtë çmim Swift vlerësohet si një nga artistet me të realizuar mbas viteve 2010.

Këngëtarja gjithashtu po nderohet për angazhimin e saj në mbrojtjen e të drejtave krijuese, edukimin muzikor ,programet e shkrim-leximit ,hulumtimet për kancerin etj.

Në 14-vjetorin e eventit do të nderohen dhe artistë të tjerë si : Brandie Carllie ,Nicky Minaj dhe Desiree Perez.

Pjesa tjetër e fituesve do të publikohet më vonë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono