bari

qyetaret.jpg
ger ta10:32 | 19/03/2020

Mos ndërgjegjësimi i qytetarëve për të qëndruar në shtëpi, ka nxjerrë vetë në rrugë kryetarin e bashkisë së Barit në Itali.

Antonio Decaro është filmuar në rrugët e qyetit teksa i urdhëron qytetarët të shkojnë në shtëpi.

“Duhet të shkosh në shtëpi. Shkoni luani playstation në shtëpi, nuk mund të luani tenis rrugëve. Unë jam kryetari i qytetit dhe ju duhet të shkoni në shtëpi. Pas meje po vjen policia. Unë do ta zbatoj dekretin. Nuk është një shfaqje, është një emergjencë kombëtare. E kuptoni që imazhet që vijnë nga Milano nuk janë një telefilm, e kuptoni apo jo. Do më sëmurni edhe mua nga zemra”, u drejtohet ai qytetarëve.

Video e publikuar në rrjetet sociale është kthyer tashmë në virale.

Lecce-e1582480003405.jpg
Igli Nikolli18:33 | 23/02/2020

Bari-Lecce është një nga derbet më të rivalizuara në Itali. Tifozët e dy skuadrave urrehen shumë me njëri-tjetrin dhe gjatë ditës së sotme e kanë ekzagjeruar. Ultrasit e Barit kanë qenë duke udhëtuar drejt transfertës në Cavese, ndërsa leçezët duke udhëtuar drejt “Olimpicos” së Romës.

Përplasja e ashpër ndodhi në autostradën A16 Canosa-Napoli, teksa ka automjete të djegura dhe shumë të dëmtuar. Mediat italiane raportojnë se rreth 150 tifozë të Barit kanë bllokuar trafikun dhe kanë sulmuar dy automjetet e rivalëve të Lecces, aty ku ishin rreth 20 tifozë, mes tyre edhe fëmijë.

Disa tifozë të Lecces janë plagosur dhe janë dërguar menjëherë në spital, teksa automjetet me të cilat udhëtonin drejt kryeqytetit janë shkatërruar dhe djegur. /abcnews.al

 

View this post on Instagram

 

Italy 23.02.2020 Bari attack Lecce ultras on the highway. More info in our website (link in bio) #bari #lecce #ultras

A post shared by HooligansTV (@hooliganstv.eu) on

veseli-smpoli.jpg
Vladimir Prenga18:53 | 24/01/2020

Frederic Veseli mund të ndryshojë skuadër që tani dhe bëhet fjali për të zbritur në Serie C. Klubi i Barit, që renditet në vendin e dytë në grupin C, kërkon të marrë kreun dhe të sigurojë ngjitjen në B direkt. Kështu ata po mundohen të përforcohen dhe CEO i klubit italian ka treguar se e kanë arritur marrëveshjen me lojtarin e kombëtares shqiptare.

Matteo Scala, për “Radio Bari” ka deklaruar: “Kishim dy rrugë për të hyrë në merkato, të merrnin lojtarë nga Serie C, gjë që do të kishte qenë më e lehtë, ose të merrnim lojtarë nga Serie B. Ata normalisht do të mendohem mirë para se të zbresin një kategori më poshtë.

Me Veselin kemi një marrëveshje. Na duhet të kuptojmë nëse ka motivimin e duhur për të luajtur ndeshjet e mbetura në Serie C. Po mendohet”, është shprehur Scala. Veseli është nën kontratë me Empolin dhe mbetet të shihet se çfarë do të ndodhë. /abcnews.al

Screenshot_7-1.png
R D12:59 | 12/12/2019

“Armë dhe drogë nga Toka e Shqiponjave”, shkruan ‘BariToday’, teksa raporton për operacionin e suksesshëm të policisë italiane. Kryeprokurori i Barit, Giuseppe Volpe, shpjegon se janë lëshuar 20 urdhër-arreste, pas një hetimi që ka zgjatur nga 2017 e deri më tani. Të gjithë personat akuzohen për grup të strukturuar kriminal. Kapoja i bandës ishte shqiptar, tha prokurori. Nga 20 urdhër arreste, gjykata ka vendosur të lërë në burg 10 persona, 5 në arrest shtëpiak, 5 të tjerë detyrim paraqitje.

Hetimet janë kryer nga Drejtoria e Antimafias së Barit, e cila për dy vite arriti të sekuestrojë tonela me marijuanë, pistoleta dhe armë të tjera. Në pranga kanë përfunduar shqiptari, Dhimitraq Kristo i ditëlindjes 1969, që grupi e thërriste “daja”. /abcnews.al

Të arrestuarit e tjerë janë italianë:

Vispo Giuseppe – 1983
Piero Volpe – 1981
Michele Volpe 1978
Alessandro Volpe (alias Fafuec) 1983
Francesco Strisciuglio (alias Piripicchio) 1976
Francesco Tisti (alias Ciccillo) 1978
Lorenzo Pezzolla (alias Enzuccio) 1965
Antonio Antelmi 1986
Antonio Prudentino 1976
Simone Bressani
Vito Modesto Colella
Vincenzo Lobuono
Giuseppe Ruggiero
Raffaele Grosso
Cosimo Ciampi
Alessio Ventrella
Giacomo Palmisano
Sebastiano Acquaviva
Domenico Remini

bari.jpg
ger ta21:12 | 27/11/2019

Pasditen e së mërkurës 30-vjeçari nga Durrësi Marlind Shkodra është dërguar në spitalin e  Barit në Itali për një trajtim më të specializuar. I riu ka pësuar traumë në kokë. Ndërkohë në spitalin e Traumës janë të shtruar 32 persona të lënduar nga tërmeti. 8 prej tyre janë në gjendje më të rëndë.

Marlind Shkodra, 30-vjeçari nga Durresi i cili ishte i shtruar në Spitalin e Traumës, pas vlerësimit që u bë nga ekipi mjekësor italian dhe shqiptar është çuar për mjekim më të specializuar në spitalin e Barit  në Itali.

Të afërmit e  Marild Shkodrës  rrëfejnë  se  pallati 6 katësh ku banonte 30 vjecari sëbashku me bashkëshorten kishte pësuar dëmtime që nga tërmeti i 21 shtatorit, ndërkohë që tërmeti i mëngjesit të së martës e shembi tërësisht.

“Shtesë e re nga kati i parë te i gjashti, qe hapur pak banesa, që kur është bërë është hapur pak si banesë, me tërmetin u hap më shumë tani ra fare. Kanë rënë pllakat e betonit,a ata kanë qenë duke fjetur. Edhe e shoqja ka thyer këmbën dhe është në spitalin e Durrësit’, u shpreh ai.

Familjarët e të lënduarve nga tërmeti, mundohen që të përballojnë situaten me kurajo dhe shpresë që shëndeti i të afërmëve të tyre të përmirësohen.

Nga stafi mjekësor i Spitalit të Traumës dhe nga ekspertet italianë u  patë menduar që të dërgohet për  një trajtim më ta specializuar edhe 20 -vjeçarja Xhesika Biqiku, por si pasojë e plagëve të rënda  dhe e dy ndërhyrjeve kirurgjikale u vlerësua që e reja të mos  transportohet drejt Italisë.

Ndërkohë, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu tha se janë 658 persona të lënduar nga tërmeti që kanë marrë shërbim mjekësor në spitale, nga të cilët 65 po trajtohen në spital.

“Janë trajtuar në spitalin e Traumës, Durrësit në QSUT, në spitalin e Kurbinit, të Lezhës, 658 të lënduar, një pjesë e madhe e të cilëve kanë lënë tashmë spitalet, janë vetëm 62 prej tyre që po trajtohen në spitalin e Traumës dhe Durrësit”, tha ministrja.

Në spitalin e traumes janë të shtruar 32 person. 8 prej tyre janë ende në reanimacion dhe po marrin trajtim intensive nga bluzat e bardha të këtij spitali./abcnews.al

 

 

spitali-i-traumes.jpg
nev ila16:58 | 27/11/2019

Pasditen e së mërkurës 30 vjeçari nga Durrësi  Marlind Shkodra është dërguar në spitalin e Barit në Itali për një trajtim më të specializuar. I riu ka pësuar traumë në kokë. Ndërkohë nw spitalin e traumës janë të shtruar 32 persona të lënduar nga tërmeti. 8 prej tyre janë në gjendje më të rëndë.

Marlind Shkodra, 30  vjeçari nga Durrësi i cili ishte i shtruar në Spitalin e Traumës, Pas vlerësimit që u bë nga ekipi mjekësor Italian dhe shqiptar është çuar për mjekim më të specializuar në spitalin e Barit  në  Itali.

Të afërmit e  Marild  Shkodrës  rrëfejnë  se  pallati 6 katësh ku banonte 30 vjeçari sëbashku me bashkëshorten kishte pësuar dëmtime që nga tërmeti i 21 shtatorit, ndërkohë që tërmeti i mëngjesit të së martës e shembi tërësisht.

Familjarët e të lënduarve nga tërmeti, mundohen që të përballojnë situatën me kurajë dhe shpresë që  shëndeti i të afërmve të tyre të përmirësohet.

Nga stafi mjekësor i Spitalit të Traumës dhe nga ekspertet  italianë u  patë menduar që të dërgohet për  një trajtim më ta specializuar  edhe 20  vjeçarja Xhesika Biqiku, Por si pasojë e plagëve të rënda  dhje e dy ndërhyrjeve kirurgjikale  u vlerësua që e reja të mos  transportohet drejt Italisë.

Ndërkohë, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se janë 658 persona të lënduar nga tërmeti që kanë marrë shërbim mjekësor në spitale, nga të cilët 65 po trajtohen  në spital.

Në spitalin e traumës janë të shtruar 32 person.  8 prej tyre janë ende në reanimacion dhe po marrin trajtim intensive nga bluzat e bardha të këtij spitali./abcnews.al

shqiptariii.jpg
ad min18:34 | 30/10/2019

Një i ri shqiptar humbi jetën në mënyrë tragjike në Itali të martën. Mësohet se 38-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, po udhëtonte me biçikletë kur u aksidentua nga një makinë. Ngjarja ndodhi në një provincë të Barit.

Sipas mediave, i riu u përplas nga një mjet që drejtohej nga një grua. Kjo e fundit ndaloi që t’i jepte shqiptarit ndihmën e nevojshme mjekësore, por fatkeqësisht plagët ishin të rënda dhe i riu ndërroi jetë.

Përplasja ishte shumë e fuqishme, aq sa e kishte hedhur trupin e 38-vjeçarit rreth 40 metra larg. Mësohet se shqiptari ishte baba i tre fëmijëve. Mëngjesin e aksidentit ai kishte dalë nga shtëpia dhe ishte nisur për të shkuar në punë, por fatkeqësisht humbi jetën./abcnews.al

morto-operaio-cementificio-altamura-720x449.jpg
nev ila22:34 | 13/09/2019

Një ngjarje e rëndë tragjike ka ndodhur këtë mëngjes në Altamura. Kreshnik Gockaj, 28 vjeç, ndërroi jetë duke punuar në ndërtim.

28 vjecari gjeti vdekjen pas një aksidenti ndërsa ishte duke punuar në një kompani betoni në Altamura, në provincën e Barit.

Mësohet se shqiptari është rrëzuar dhe është shtypur nga një makinë që thyente gurët.

Megjithë ndërhyrjen e policisë ka qenë e pamundur shpëtimi i jetës së punëtorit.

Autoritetet italiane janë duke punuar për zbardhjen e plotë të shkaqeve të këtij aksidenti tragjik./abcnews.al

polizia-droga-1-1-696x522-1.jpg
ent ela11:38 | 28/05/2019

Një shqiptar ka rënë në prangat e Policisë së Barit në Itali, pasi i janë gjetur në banesë 12kg lëndë narkotike e llojit marijuanë.

Ai është Rudmir Tatari 43 vjeç me precedentë të mëparshëm penalë. Gjatë kontrollit të kryer në shtëpinë e tij  ju gjetën dy pako të mëdha me marijuanë me peshë 12 kg.

Droga, ishte gati për t’u ndarë në doza për t’u vendosur në rrugët e Barit, ishte paketuar brenda disa kutive të kartonit të përdorura fillimisht për paketimin e pajisjeve shtëpiake.

Droga u zbulua në sajë të njësive të qenve të policisë të përdorura në operacionin “Ndikimi i Lartë” i Policisë së Barit.

Analizat e mëvonshme të kryera nga Policia Shkencore kanë gjetur në drogë një burim aktiv që prodhon rreth 60 mijë doza, për një vlerë të parashikuar në tregun ilegal të mbi 300 mijë eurove. Shqiptari, me kërkesë të Prokurorit Publik të Barit,u dërgua në burgun lokal në pritje të gjykimit./abcnews.al

drugs-1280x960.jpg
ad min17:56 | 27/05/2019

Një 43-vjeçar shqiptar është vënë në pranga nga policia italiane pasi u kap me drogë. Sipas asaj që shkruajnë mediat, ai quhet Rudmir Tatari, ndërsa mësohet se u kap në banesën e tij në lagjen “Liberta” të qytetit të Barit.

Operacioni për arrestimin e Tatarit u krye pas një aksioni të policisë dhe të seksionit kundër narkotikëve në ndërtesat e zonës ku ai jetonte. Kështu pas një kontrolli në apartamentin e 43-vjeçarit, falë edhe një qeni anti-drogë, autoritetet gjetën 12 kilogramë marijuanë.

Droga ishte gati për t’u ndarë në doza dhe për t’u shitur në rrugët e Barit. Ndërsa për ta fshehur, Tatari e kishte futur në disa kuti kartoni, të cilat më parë ishin përdorur për pajisje elektroshtëpiake.

Ndërkohë Policia Shkencore ka zbuluar se shqiptari me sasinë e marijuanës do të prodhonte rreth 60 mijë doza, të cilat nëse do dilnin në treg do të sillnin një fitim prej 300.000 eurosh./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono