EMRAT/ Barcelona planifikon 7 nënshkrime për sezonin 2022-2023

schedule10:11 - 26 Prill, 2022

schedule 10:11 - 26 Prill, 2022

E vendosur për të përmirësuar performancën e skuadrës së saj, Barcelona është lançuar në treg në kërkim të të paktën shtatë futbollistëve të rinj.

Katalanasit duan të përforcojnë pothuajse të gjitha pozitat e skuadrës së tyre.

Humbja ndaj Rayo Vallecanos në ditën e fundit (0-1) ka treguar se projekti i ri që po përpiqet të ndërtojë Barcelona është ende larg klasifikimit si konkurrues.

Një numër i madh kandidatësh

Në edicionin e sotëm, gazeta Sport thekson se janë shtatë nënshkrime që bordi drejtes dëshiron t’i mbyllë: një portier, një qendërmbrojtës,  një mesfushor me një profil më fizik dhe 2 sulmues.

Sa i përket identitetit të lojtarëve që do të mbulojnë këto pozicione, gazeta thekson se ata janë portieri Iaaki Pena (aktualisht i huazuar te Galatasaray), mbrojtësi Andreas Christensen (Chelsea) dhe mesfushori Franck Kessie (AC Milan) që kanë më shumë opsione për të zbritur në Camp Nou. Për sulmin, janë Robert Lewandowski (Bayern Munich) dhe braziliani Raphinha (Leeds United) që tingëllojnë më fort, por ka shtigje të tjera të hapura.

Së fundi, lista është ende shumë e gjerë dhe përfshin kandidatë të pothuajse të gjitha llojeve. Cesar Azpilicueta (Chelsea), Javi Galan (Celta de Vigo), Alex Telles (Manchester United), Alejandro Grimaldo (Benfica), Nicolas Tagliafico (Ajax), Alex Moreno (Real Betis). /abcnews.al/