Mbi 2,380 të infektuar dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit

schedule18:08 - 20 Janar, 2022

schedule 18:08 - 20 Janar, 2022

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 2,383  raste pozitive me Covid-19.

Në raportimin ditor të rasteve, ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 7,634 testime të kryera, kanë rezultuar të infektuar 1,112 qytetarë në Tiranë, 120 në Durrës, 112 Vlorë, 94 në Shkodër, 71 në Fier, 70 në Gjirokastër, 59 në Sarandë, 56 në Lushnje, 51 në Elbasan, 41 në Kamëz, Korçë, 34 në Lezhë, 33 në Pogradec, 32 në Berat, 29 në Patos, 28 në Krujë, 26 në Kuçovë, 23 Tepelenë, 22 në Kavajë, 19 në Dibër, 18 në Kurbin, 17 në Mirditë, Gramsh, 15 në Vorë, 13 në Memaliaj, 12 në Vau i Dejës, Skrapar, Prrenjas, 11 në Divjakë, Devoll, Cërrik, 10 në Pukë, Kukës, Tropojë, Mat, Peqin, 9 në Mallakastër, 8 në Fushë Arrëz, Përmet, Maliq, 7 në Malësi e Madhe, Selenicë, Librazhd, 6 në Shijak, Rroskovec, Libohovë, 5 në Rrogozhinë, Këlcyrë, Kolonjë, 4 në Has, Delvinë, 3 në Konispol, Dimal, Belsh, 2 në Klos, Himarë, Poliçan, 1 në Dropull.

Ndërsa, pacientët aktivë janë 23,593 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët ka tre humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Durrësi nga 73 vjeç dhe një qytetar nga Tirana 85 vjeç.

Janë shëruar 1,754 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 214,633 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (20 Janar 2022)

Raste të reja ditore         2,383
Të shëruar në 24 orë      1,754
Të shtruar në spitale       134
Humbje jete në 24 orë    3
Testime ditore                 7,634

Testime totale              1,605,128
Raste pozitive                 241,512
Raste të shëruara           214,633
Raste Aktive                      23,593
Humbje jete                         3,286

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            11,155
Fier                 1,875
Elbasan          1,670
Durrës            1,632
Shkodër          1,563
Vlorë                1,419
Gjirokastër       1,135
Lezhë                883
Berat                 879
Korçë                 868
Dibër                  267
Kukës                 247 /abcnews.al/