E bija e Dritëro Agollit: Realizimi i shtëpisë muze po zvarritet, duhet të ishte inauguruar këtë 90 vjetor

schedule15:59 - 13 Tetor, 2021

schedule 15:59 - 13 Tetor, 2021

Nga Leontina Nika

E bija e shkrimtarit të njohur Dritëro Agolli , Elona në 90 vjetorin e lindjes së të atit, me lot në sy, rrëfen kufirin  që ai do donte të jetonte.

Këtë përvjetor  thotë se po e përjeton mes gëzimit dhe trishtimit.

Shqetësim  për të mbetet zvarritja e realizimit të shtëpisë muze, që sipas saj duhet të kishte hapur dyert në këtë 90 vjetor.

Akademia e Shkencave botoi punimin e diplomës së Petersburgut 1957 dedikuar Migjenit.

Lexo edhe:Projekti prej 3 muaj në letër, shtëpia e Dritëro Agollit po shkatërrohet

Nga ana tjetër nderohen dhe kujtohen në ditën e lindjes  dy “ Migjeni dhe Dritëroi” dy shkrimtarë me vështrim nga e ardhmja. Migjeni për 110 vjetorin dhe Dritëroi në 90 vjetorin e lindjes./abcnews.al