Dy zyrtarë dëshmuan kundër tij: Donald Trump “nis hakmarrjen”
Mandatory Credit: Photo by JASON SZENES/EPA-EFE/Shutterstock (10424268c) US President Donald J. Trump speaks during a press conference being held on the sidelines of the opening of the 74th session of the United Nations General Assembly in New York, New York, USA, 25 September 2019. Democrats in the United States Congress announced they are beginning a formal impeachment inquiry as a result of a President Trump's actions on a phone call with the president of Ukraine. US President Donald Trump Press Confence, New York, USA - 25 Sep 2019

09:42 | 08/02/202009:420

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka shkarkuar nga detyra dy zyrtarë të lartë, të cilët dëshmuan kundër tij gjatë procesit të hetimeve për keqpërdorim të pushtetit dhe pengim të punës së Kongresit.

I dërguari amerikan në Bashkimin Evropian, Gordon Sondland, tha se ka marrë vesh që presidenti do ta shkarkojë menjëherë, ndërsa disa orë më herët, koloneli Alexander Vindman, gjithashtu u shkarkua nga roli që ai kishte në Shtëpinë e Bardhë.

 Mediat e huaja shkruajnë se pasi u lirua nga hetimet e filluara në Senat, tashmë ai po synon një riformatim të stafit.

Pasi u largua nga rezidenca në Karolinën Veriore, presidenti amerikan tha për kolonelin Vindman: “A mendoni se unë duhet të jem i lumtur me të? Nuk jam”, ndërsa nuk pranoi të komentonte më shumë në lidhje me vendimin për shkarkimin e zyrtarit të lartë.

Kujtojmë që Donald Trump akuzohej për kushtëzimin e ndihmave ushtarake ndaj Ukrainës me fillimin e hetimeve të këtij shteti kundër rivalit politik, Joe Biden, dhe pengimin e punës së Kongresit.

Sidoqoftë, për shkak se shumica e senatorëve në Senat vijnë nga Partia Republikane, ai i shpëtoi shkarkimit.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono