Dy të vdekur dhe 50 të zhdukur nga rrëshqitjet e dheut në Brazil

schedule13:42 - 1 Dhjetor, 2022

schedule 13:42 - 1 Dhjetor, 2022

Një rrëshqitje dheu në një autostradë në Brazilin jugor ka vrarë të paktën dy persona dhe ka lënë dhjetëra të zhdukur. Autoritetet lokale thanë në një konferencë për shtyp se 30 deri në 50 persona mund të jenë të zhdukur.

Shërbimet e urgjencës kanë lokalizuar gjashtë të mbijetuar, përfshirë kryetarin e bashkisë së qytetit bregdetar të Guaratuba, Roberto Justus.

Pamjet ajrore të publikuara nga shërbimet e urgjencës tregojnë dëmet e shkaktuara nga rrëshqitja e dheut mbrëmjen e së hënës, e cila shkatërroi  një pjesë të autostradës dhe automjetet në të.