Durrës, vazhdon fluksi i atyre që vijnë në Shqipëri për pushime

schedule14:30 - 4 Gusht, 2019

schedule 14:30 - 4 Gusht, 2019

Është muaji Gusht por në Portin e Durrësit është i njëjti fluks si ne muajin Korrik. Udhëtarë të shumtë zbarkojnë çdo ditë për të kaluar pushimet në Shqipëri.

Gushti ka shtuar numrin e udhëtarëve që hyjnë në vendin tonë nëpërmjet portit të Durrësit.
7800 persona  si dhe 3700 automjete kanë mbërritur më 6 tragete orët e fundit.

Ato ishin nisur nga portet e Barit dhe Ankonës duke sjellë një dyndje. Shumë prej tyre janë emigrantë të cilët kthehen në atdhe për pushimet e verës. Mes tyre ka edhe turiste të huaj, të cilët vizitojnë vendin tonë.

Në ditët në vijim kompanitë e trageteve flasin për një numër më te madh udhëtarësh.
Për të përballuar fluksin policia e kufirit punon me kapacitet të plotë. Kurse  kompanitë kanë dyfishuar udhëtimet.

Nëpërmjet portit të Durrësit gjatë muajit korrik kanë hyrë mbi 110 mijë shtetas shqiptarë dhe të huaj, me rreth 25 mijë mjete./ABC News Albania 24/7