Duhej të shkonte te Papa, por harroi një shkronjë

schedule21:00 - 27 Maj, 2019

schedule 21:00 - 27 Maj, 2019

Udhëtimi i një 81-vjeçari britanik për të parë Papën mori rrugën e gabuar dhe gjithçka ndodhi prej një shkronje.

Është kjo historia e të moshuarit, identiteti i të cilit, nuk është bërë publik. Ai u nis nga shtëpia e tij në Newcastle dhe në vend që të shkonte në kryeqytetin italian, përfundoi në një zonë në Gjermani.

Shkak u bë sistemi i navigimit. Gabimisht 81-vjeçari kishte futur detajet e një zone në Gjermaninë perëndimore, të quajtur Rom. Kjo ishte dhe ngatërresa e të moshuarit, pasi për të shkuar në kryeqytetin italian ai duhet të shtonte edhe shkronjën “e”.

Pasi sistemi i navigimit i tregonte se kishte arritur në destinacion, 81-vjeçari ishte çuditur edhe më shumë. Doli nga makina dhe shikonte i habitur për ndërtesat e vjetra dalluese të Romës, siç është Koloseu, të cilat nuk i gjente dot.

Në një përpjekje për t’u larguar nga aty, 81-vjeçari harroi të shtypte frenat e dorës dhe goditi tabelën rrugore ku çuditërisht për të ishte shkruajtur Rom.

Policia gjermane nisi të hetonte ngjarjen dhe zbuloi që i moshuari ndodhej 900 kilometra larg destinacionit të tij. Fatmirësisht për të edhe pse ngatërroi rrugën, e gjithë ngjarja i kushtoi vetëm dy orë nga rrugëtimi i tij për të parë Papën./abcnews.al