Dosja “Babale”, hetimet ndaj Salianjit do të mbyllen më 20 Mars

schedule17:17 - 25 Shkurt, 2019

schedule 17:17 - 25 Shkurt, 2019

Gjykata e Tiranës ka pranuar kërkesën e Ervin Salianjit, deputetit që ka hequr dotë nga mandati, për të mbyllur hetimet e nisura nga Prokuroria për çështjen “Babale”. Afati përfindimtar u caktua data 20 mars, si kohë kur prokuroria duhet t’i ketë mbyllur hetimet.

Gjykata e Tiranës ka urdhëruar prokurorinë që brenda datës 20 mars të përfundojë hetimet për çështjen ndaj deputetit të dorëhequr të Partisë Demokratike Ervin Salianji.

Vendimi i gjykatës u shpall të hënën, ndërsa Avokati i Salianjit, Ledio Braho, tha se shtyrjet e hetimeve deri tani kanë qenë të pajustifikuara.

Shtyrja e afateve ishte edhe për faktin se prokurorët ishin në pritje të mbërritjes së Albert Veliu i njohur ndryshe si Babalja, i cili ndodhet në Belgjikë ku ka kërkuar dhe azil politik. Veç deputetit të dorëhequr në hetim janë dhe Albert Veliu dhe i afërmi i tij që imitoi zërin e Agron Xhafës, Fredi Alizoti dhe gazetari Jetmir Olldashi. /abcnews.al