Dokumentet zbardhin dhënien e Shën Naumit serbëve; tradhëti apo kompromis ?

09:43 | 10/02/202009:430

Pas rrëzimit të sistemit komunist, shqiptarët që kanë pasur mundësi të kapërcejnë Pogradecin e të vizitojnë manastirin e Shën Naumit bashkë me rrethinat e tij, janë magjepsur.

Më tej, për shumëkënd, mendimi i parë në radhë, niste të nxirrte vrer në adresë të Mbretit Zog, të cilin kundërshtarët, por edhe historigrafia komuniste, e akuzonin se, këtë mbrekulli të natyrës, dikur, ua shiti serbëve.

Por si është e vërteta e mbetjes së manastirit të Shën Naumit?

Si rrodhën ngjarjet deri në marrëveshjen shqiptaro-jugosllave që bëri të mundur lëshimin e kësaj pjese të territorit shqiptar?

Bazuar në dokumente që publikohen për herë të parë, emisioni ABC STORY zbardh shumë të vërteta të kësaj çështjeje që vazhdon të trazojë shqiptarët: kjo pjesë toke që i takonte Shqipërisë u shit, u fal apo u këmbye me territore të tjera dhe më tej, ishte zgjidhje e vetme, e detyruar apo vetëm shpagim i rikthimit të Zogut në pushtet në fund të vitit 1924?/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono