Disa sekonda në gojën e balenës, zhytësi rrëfen si i shpëtoi mrekullisht sulmit në det

schedule13:57 - 12 Qershor, 2021

schedule 13:57 - 12 Qershor, 2021

Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me protagonist një zhytës dhe një  balenë.

Michael Packard, i cili ka qenë peshkatar për 40 vjet, ishte zhytur në Cape Cod në Provincetown, Massachusetts dhe sapo ra në ujë, ai ndjeu “një goditje të madhe dhe gjithçka u errësua” siç e përshkruan ai, përcjell abcnews.al.

Në fillim Michael besoi se ishte sulmuar nga një peshkaqen. “Unë e kuptova se ai nuk ka dhëmbë fare dhe kuptova se jam në gojën e një balene që po përpiqet të më gëlltisë. Ishte kjo, mendova se po vdisja, “tha 56-vjeçari dhe shtoi se në atë moment arriti të mendojnë vetëm e tij gruan dhe dy djemtë, të moshës 12 dhe 15 vjeç.

Për 30-40 sekonda ai u gjet në gojën e balenës dhe mrekullia ndodhi që shpëtoi. Balena pështyu duke e hedhur tutje 56-vjeçarin.

“Papritmas, ajo u ngjit në sipërfaqen e detit dhe filloi të tundte kokën. Thjesht më hodhi në ajër dhe unë u zhyta në ujë. Isha i lirë. Nuk mund ta besoja,” tha ai. g.v/abcnews.al